Rolnicy złożyli prawie pół miliona wniosków o dopłaty. W tym roku mają więcej czasu

Do 30 kwietnia rolnicy złożyli 472 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym ok. 1,8 tys. przez internet – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 

\"\"
 

W tym roku termin złożenia wniosków o przyznanie płatności obszarowych został wydłużony. Można je składać bez żadnych sankcji finansowych do 15 czerwca. W latach ubiegłych termin ten upływał 15 maja.

Powodem stworzenia możliwości wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o dopłaty są unijne opóźnienia administracyjne związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020.

Statystyki pokazują, że większość rolników – ok. 60%, składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.

Płatnościami obszarowymi objętych jest ponad 14 mln ha gruntów rolnych.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczono 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Czytaj także:

ARiMR przyjmuje wnioski o wypłatę rekompensat hodowcom trzody chlewnej
Wnioski na ponad 47 tys. ton wieprzowiny. KE niedługo zakończy przyznawanie dopłat

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Podstawowa stawka płatności wynosi 107 euro/ha. Do tego dochodzi jeszcze płatność za zazielenienie 71,80 euro/ha oraz płatność dodatkowa 40 euro/ha do gruntów mieszczacych się w przedziale od 3,01 ha do 30,00 ha. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Redakcja AgroNews, fot.  flickr.com/ Emilian Robert Vicol

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here