Rolnik przyłapany na wypalaniu straci dopłaty bezpośrednie

Wypalanie traw to głupota, ale niestety rolnicy nagminnie to robią. Niszczą w ten sposób środowisko, narażają na utratę życia nie tylko zwierzęta, ale i siebie. Wiele instytucji walczy już z tym procederem edukując i nakładając kary. jedną z nich jest odebranie dopłat bezpośrednich.
 

\"rolnictwo,
Plakaty przestrzegające przed wypalanie traw na zamówienie ARiMR wykonali Andrzej Pągowski i Paweł Kuczyński. Plakaty zostaną także wykorzystane przez jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej.
 

Niestety, mimo apeli statystyki wciąż zatrważają. W tym roku strażacy musieli gasić płomienie ponad 36 tys. razy – najczęściej na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i lubelskiego. Zginęły już trzy osoby, a 64 zostało rannych.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kilka dni temu, 22 kwietnia w miejscowości Lgota Murowana (powiat zawierciański) podczas wypalania suchych traw zginął 73-letni mężczyzna. Również tragicznie zakończyło się wypalanie traw w okolicach Lidzbarka Warmińskiego – 10 kwietnia zginął mężczyzna, który próbował gasić palącą się łąkę, a towarzysząca mu kobieta ma poparzone 70% powierzchni ciała. Natomiast 20 marca w Ząbkach pod Warszawą, w takim pożarze zginęła kobieta.

70% pożarów pól i łąk jest wynikiem celowego podpalenia. „A przecież korzyści płynących z wypalania traw nie ma” – podkreśla w rozmowie z serwisem infoWire.pl Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. „Każdy doświadczony rolnik wie, że pożar wpływa na glebę niekorzystnie: wyjaławia ją i degraduje ekosystem. Celowe wzniecanie ognia to czysta ludzka bezmyślność” – dodaje.

Wypalanie traw, słomy i zarośli to BRUTALNY sposób niszczenia przyrody i jakości gleby, a wręcz jej pustynnienia. Wypalanie nie daje nikomu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi wyłącznie szkody i straty.

Oto fakty :
 

  • wypalanie nawet jednorazowe obniża wartość plonów o 5% – 8 %; pogarsza się skład botaniczny siana. Niszczone są rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. Wg naukowców, po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje KILKU lat  by powrócić do  plonów sprzed pożaru;
  • zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a razem z nią przebogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby) niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia. Wysoka temperatura powoduje, że takie związki jak na przykład azot, łatwo utleniają się;
  • podczas pożaru gwałtownie rośnie temperatura w glebie. I tak np. jeśli na powierzchni panuje temperatura około 438  st. C,  to na głębokości 3 cm temperatura  wynosi 25,6 st. C, a na głębokości 7 cm – 17 st. C. Taka nagła zmiana temperatury zabija żyjące w glebie zwierzęta, które są  niezbędne do wytwarzania próchnicy. Nienaruszona warstwa próchnicy zmniejsza zapotrzebowanie na nawożenie. Żyzna gleba ma strukturę gruzełkowatą i jest łatwa w uprawie oraz rozbudowie systemu korzeniowego roślin. Żyzna gleba nie ulega erozji szybko, pochłania i zatrzymuje wodę niczym gąbka, łagodząc skutki nadmiaru opadów czy ich niedoboru.
  • marnotrawstwo paszy. Szczególny marnotrawstwem jest wypalanie słomy  pozostającej na polu po zbiorze zbóż kombajnem. Słoma, poza przeznaczeniem ściółkowym, jest jedną z największych rezerw pasz objętościowych.

Nie  należy wypalać traw i pozostałości  roślinnych, bo można je lepiej wykorzystać – np. kompostować i w postaci próchnicy ponownie wprowadzać na pole i naprawdę je użyźnić.

Jak walczyć z wypalaniem traw? Przede wszystkim nagłaśniać problem, edukować społeczeństwo i karać. Obecnie rolnik przyłapany na wypalaniu traci dopłaty bezpośrednie. Grozi mu również grzywna do 5 tys. zł, a nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Redakcja AgroNews, fot. ARiMR

Źródło: ARiMR, InfoWire.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics