Rolniku! Trwałe użytki zielone trzeba deklarować jako odrębne działki rolne!

Z analizy składanych w biurach powiatowych ARiMR wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2014 rok wynika, że wielu rolników nie deklaruje w nich trwałych użytków zielonych, chociaż je posiada.
 

 

\"\"

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom, którzy składają takie wnioski, że do powierzchni trwałych użytków zielonych przysługuje jednolita płatność obszarowa i prosi aby grunty stanowiące trwałe użytki zielone (TUZ) deklarować jako odrębne działki rolne podając oznaczenie grupy upraw JPO,TUZ.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności zobowiązani są do utrzymywania trwałych użytków zielonych. Każde państwo członkowskie musi zapewniać utrzymanie odpowiedniego stosunku powierzchni trwałych użytków zielonych do całkowitego obszaru rolnego, który będzie maksymalnie zbliżony do wskaźnika referencyjnego ustalonego w 2005 r.

Jeżeli w danym roku stosunek wielkości tych powierzchni w porównaniu do wskaźnika referencyjnego z 2005 roku, zmaleje o więcej niż 5%, zmiana sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych lub ich części, zadeklarowanych przez rolnika w danym roku we wniosku o przyznanie płatności obszarowych, będzie wymagał zgody kierownika biura powiatowego Agencji.

Czytaj także:
Największa porażka polskiej gospodarki!
Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała kolejne pieniądze do kasy państwa
Weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie łowieckim

Natomiast w przypadku, gdy w danym roku stosunek ten w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego zmalał o więcej niż 8%, rolnik posiadający grunty przekształcone z trwałych użytków zielonych będzie zobowiązany do przywrócenia na tym obszarze trwałych użytków zielonych w terminie do 15 maja 2015 r.

Trwałe użytki zielone oznaczają grunt wykorzystywany w sposób ciągły do uprawy bylin paszowych, zarówno uprawnych (sianych), jak również zasianych naturalnie, niewłączony do systemu płodozmianu w gospodarstwie przez przynajmniej pięć lat wstecz.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NIE dla Mercosur – TAK dla europejskiego rolnictwa

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie dla zdrowia konsumentów i przyszłości unijnego rolnictwa. Polscy hodowcy bydła mięsnego oraz...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics