Ropa ciągnie w górę oleiste, ale zboża tanieją

Ostatnie rozmowy pokojowe doprowadziły we wtorek do rozpoczęcia ewakuacji ludności cywilnej z kilku otoczonych ukraińskich miast. Poprawiło to nieco nastroje na rynkach globalnych. W konsekwencji, pierwszy raz od dawna, osłabia się dolar amerykański, a lekkie spadki przeważają też na rynku zbóż.

Ropa ciągnie w górę oleiste, ale zboża tanieją
Ropa ciągnie w górę oleiste, ale zboża tanieją

W Polsce RPP podniosła stopy procentowe o 0,75%, co obok słabszego dolara zatrzymało deprecjację naszej waluty.

W silnym trendzie wzrostowym pozostaje ropa, a za nią drożeją oleje roślinne (wykorzystywane na biopaliwa) i nasiona oleiste.

Amerykanie ogłosili we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy, skroplonego gazu ziemnego i węgla. UE, która jest dużo bardziej uzależniona od importu rosyjskich surowców energetycznych (z Rosji importowane jest 40% gazu i 25% ropy) raczej nie zdecyduje się na taki krok, ale trwają uzgodnienia mające na celu duże ograniczenie eksportu surowców energetycznych z Rosji. W najbliższym czasie KE ma przedstawić plan ograniczenia importu rosyjskiego gazu o 2/3 w ciągu roku.

Źródło: e-wgt

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics