Potężne spadki cen zbóż i rzepaku. Rosja przedłużyła umowę zbożową

Notowania kontraktów gwałtownie spadły w środę po obu stronach Atlantyku. W Chicago kukurydza i soja zaliczyły swoje kilkunastomiesięczne minima, a pszenica cofnęła się w pobliże dwuletniego dołka z początku marca.

Rosja przedłużyła umowę zbożową. Ceny zbóż i rzepaku runęły!

Ceny zbóż niewidziane od 2021 roku

W Paryżu wszystkie trzy główne kontrakty, czyli kukurydza, pszenica i rzepak zamknęły środową sesję ponad 3%-4% spadkiem. W konsekwencji wycena starej i nowej kukurydzy spadła poniżej 220 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztuje 225 eur/t. Są to poziomy cen zbóż niewidziane od 2021 roku.

Rzepak wyceniany jest poniżej 400 eur/t po raz pierwszy od listopada 2020 roku.

Przeceny były reakcją na zgodę Moskwy na kontynuację umowy zbożowej przez kolejne 60 dni.

Umowa zbożowa z Rosją przedłużona o 2 miesiące

Obecny prezydent Turcji Erdogan ogłosił w środę, że umowa dotycząca korytarzy zbożowych na Morzu Czarnym została przedłużona o 2 miesiące. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Dotychczasowe porozumienie wygasało 18-maja, a umożliwiało bezpieczne transporty towarów rolnych z trzech portów Wielkiej Odessy. Rosja tradycyjnie już czekała do ostatniej chwili z decyzją, a Ukraina „udawała” że jej nie zależy na przedłużeniu. Zapewne była to odmienna tym razem taktyka negocjacyjna Kijowa. Warto przypomnieć, że Rosja korzysta dzięki umowie z ułatwień w eksporcie towarów rolnych na które Zachód nie nałożył embarga. Sukces negocjacyjny potrzebny był też urzędującemu prezydentowi Turcji (sprzyja nieco Moskwie) przed II turą wyborów.

Głębokie spadki cen zbóż i rzepaku

Reakcja rynku zbóż i oleistych na pozytywne rozstrzygnięcie mogła być tylko jedna – głębokie spadki cen. Tym bardziej, że już wcześniej powróciły na rynek przeceny, a komentarze analityków mówiły, że świat sobie poradzi bez ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne.

Zboża oddały już we wtorek dużą część poniedziałkowych wzrostów, a unijny rzepak i soja zaliczyły już wtedy swoje długoterminowe minima. Zapowiedzi rekordowych zbiorów kukurydzy i soi w nowym sezonie i ponadprzeciętne tempo zasiewów tych roślin w USA wywierają presję spadkową na notowania kontraktów w Chicago. Warto przypomnieć, że wyceny amerykańskiej kukurydzy i soi pozostawały dotąd stosunkowo wysokie na tle mocno przecenionej pszenicy.

Ceny rzepaku szorują po dnie! Co dalej?

Zagrożenia jednak dotyczą przyszłych zbiorów pszenicy u kilku głównych eksporterów, czyli w Rosji, Australii, USA i na Ukrainie. Jednak tylko USA i Ukraina powinny zanotować bardzo słabą produkcję, podczas gdy Rosja i Australia wrócą do średnich zbiorów pszenicy po rekordzie w 2022 roku. Co ważne potencjał eksportowy Rosji jeszcze wzrośnie w sezonie 2023/24 za sprawą rekordowych zapasów pszenicy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics