Rosja trzyma w napięciu. Ceny zbóż i oleistych wystrzeliły w górę!

Ponownie obawy o przyszłość korytarza zbożowego na Morzu Czarnym powodują wzrost cen pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Rosja tradycyjnie już zwleka z decyzją do końca, a ONZ robi wszystko by utrzymać płynność eksportu żywności z Ukrainy po 18-maja, kiedy wygasa obecna umowa zbożowa.

Bardzo słabe zbiory pszenicy w USA

Kolejnym wsparciem wzrostów są opublikowane w piątek prognozy USDA pokazująca duży spadek produkcji (też eksportu) pszenicy w Rosji, Australii i na Ukrainie w nowym sezonie i powtórka z bardzo słabych zbiorów tego zboża w USA. Z drugiej strony zapowiadają się rekordowe zbiory i wzrost zapasów kukurydzy i soi na świecie, co powinno hamować odbicie notowań pszenicy.

Także poniedziałkowy raport Crop Progress pokazał spowolnienie zasiewów wiosennych w USA (są poniżej średniej) i utrzymujący się fatalny stan pszenicy ozimej.

Produkcja rzepaku na Ukrainie może ponownie osiągnąć rekordowe poziomy

Wszystko to razem prowokuje fundusze hedgingowe do zamykania krótkich pozycji (odkupowania kontraktów zwłaszcza na pszenicę) w zbożach i soi w Chicago.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Człowieku co Ty za bzdury piszesz! Rzepak na koniec dnia jest – 14,5 E. Pszenica mniej straciła ale też na czerwono. Po co takie dyrdymały pisać że coś wystrzeliło do góry. Tydzień spada i raptem jeden dzień coś na zielono!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics