Rosja trzyma w napięciu. Ceny zbóż i oleistych wystrzeliły w górę!

Ponownie obawy o przyszłość korytarza zbożowego na Morzu Czarnym powodują wzrost cen pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Rosja tradycyjnie już zwleka z decyzją do końca, a ONZ robi wszystko by utrzymać płynność eksportu żywności z Ukrainy po 18-maja, kiedy wygasa obecna umowa zbożowa.

Bardzo słabe zbiory pszenicy w USA

Kolejnym wsparciem wzrostów są opublikowane w piątek prognozy USDA pokazująca duży spadek produkcji (też eksportu) pszenicy w Rosji, Australii i na Ukrainie w nowym sezonie i powtórka z bardzo słabych zbiorów tego zboża w USA. Z drugiej strony zapowiadają się rekordowe zbiory i wzrost zapasów kukurydzy i soi na świecie, co powinno hamować odbicie notowań pszenicy.

Także poniedziałkowy raport Crop Progress pokazał spowolnienie zasiewów wiosennych w USA (są poniżej średniej) i utrzymujący się fatalny stan pszenicy ozimej.

Produkcja rzepaku na Ukrainie może ponownie osiągnąć rekordowe poziomy

Wszystko to razem prowokuje fundusze hedgingowe do zamykania krótkich pozycji (odkupowania kontraktów zwłaszcza na pszenicę) w zbożach i soi w Chicago.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Człowieku co Ty za bzdury piszesz! Rzepak na koniec dnia jest – 14,5 E. Pszenica mniej straciła ale też na czerwono. Po co takie dyrdymały pisać że coś wystrzeliło do góry. Tydzień spada i raptem jeden dzień coś na zielono!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co wynika z listy firm importujących zboże?

Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics