Roślinne zamienniki mięsa to żywność wysokoprzetworzona

Zdecydowana większość badań statystycznych stwierdza, że spożycie mięsa będzie spadać. Jak szacuje Indexbox w ciągu najbliższych 10 lat spadek ten wynosić będzie około 0,4% rocznie. Fakt ten wynika głównie ze zmian nawyków żywieniowych mieszkańców Europy. Zdaniem ekspertów główną rolę odgrywa coraz większa świadomość odnośnie zbilansowanej diety. W głównej mierze mięso zastępowane jest przez owoce i warzywa. Stopniowo popularność zyskują również roślinne zamienniki mięsa.

Roślinne zamienniki mięsa to żywność wysokoprzetworzona
Roślinne zamienniki mięsa to żywność wysokoprzetworzona

Raport WHO z 2021 roku klasyfikuje roślinne zamienniki mięsa jako żywność wysoko przetworzoną. Zdecydowana większość z nich ma bardzo skomplikowany skład. Znajdziemy w nich groźnie brzmiące nazwy takie jak metyloceluloza czy karagen. W szczególności ten ostatni może budzić wiele wątpliwości. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że karagen może powodować stan zapalny jelit, uszkodzenie błony śluzowej układu pokarmowego, a nawet przyczyniać się do insulinooporności czy cukrzycy. Wykorzystanie obu składników jest niezbędne, aby osiągnąć zbliżoną do mięsa konsystencję lub smak. Jednocześnie produkty takie reklamowane są jako zdrowe i naturalne zamienniki mięsa oraz wartościowe dodatki do diety. Eksperci WHO stwierdzają, że jak do tej pory nie wykonano niezależnych, całościowych badań dotyczących wpływu na nasze zdrowie diety opartej na roślinnych zamiennikach mięsa.

Podobnego zdania są naukowcy z Harvardu, którzy oprócz braku wystarczających danych, dodają, że roślinne zamienniki mięsa zawierają bardzo duże ilości soli. Bezmięsny burger zawiera ok. 500 mg sodu, a burger z prawdziwej wołowiny to 85 mg sodu. Powszechnie wiadomo, że sól w nadmiarze jest przyczyną nadciśnienia i udarów, a więc tego przed czym chcą obronić konsumentów producenci roślinnych zamienników mięsa, mówiąc, że są one zdrowsze niż prawdziwe mięso. Sytuacja przedstawia się bardzo podobnie w przypadku wpływu na środowisko. Najlepszym przykładem jest olej palmowy, który bardzo często jest używany w celu zastąpienia tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Nie dość, że jego uprawa degraduje środowisko, to jego transport generuje bardzo duży ślad węglowy.

– Może to zabrzmieć paradoksalnie w ustach przedstawiciela największej w Polsce organizacji zrzeszającej producentów mięsa, ale jedzmy prawdziwe warzywa i owoce – przekonuje Różański – Mięso zaś w odpowiednich ilościach jest ważnym składnikiem zbilansowanej diety, głównie ze względu na ważne dla organizmu substancje czy witaminy, których brakuje w diecie roślinnej, takie jak np. witamina B12. Nie dajmy się jednak porwać chwytom marketingowym stwierdzającym, że mięso można zastąpić produktami, które są wysoko przetworzone, nie zawierają całych warzyw lub zbóż, a jedynie ich poszczególne elementy, które powstają w całości w laboratorium. Dodatkowo przekaz reklamowy roślinnych zamienników mięsa epatuje zdrowiem, naturalnością i dbaniem o środowisko, co  w większości przypadków jest grubym nadużyciem.

Roślinne zamienniki jaj coraz tańsze

Jeśli chcemy stosować się do zaleceń lekarzy, dietetyków czy naukowców, to wybierajmy produkty nisko przetworzone, a nie te, których etykieta ciągnie się kilometrami.

Źródło: UPEMI

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec z kopciuchami w Małopolsce. Od dziś wchodzi zakaz użytkowania kotłów na węgiel i drewno

1 maja 2024 roku weszły w życie przepisy, które ograniczą eksploatację nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno w województwie małopolskim. Wprowadzenie ograniczeń eksploatacji pozaklasowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics