Róża wielokwiatowa do uprawy na cele energetyczne

Róża wielokwiatowa jest rośliną uprawianą w celach energetycznych, która cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Roślina kwitnie tworząc małe, białe kwiaty z żółtymi pręcikami, jesienią zaś przybiera pomarańczową barwę.

Ze względu na szybkie przyrastanie, róża znalazła swoje zastosowanie jako odnawialne źródło energii. Jako roślina wysokoenergetyczna jest uprawiana w celu produkcji biomasy. Sadzona jest, w zależności od rodzaju gleby, w rozstawach 1x1m na glebach dobrych, na ziemiach słabszych jest to rozstaw 0,5x1m. Z 1 hektara uprawy można uzyskać plon biomasy w granicach 10-15 ton.

 

\"\"

 

 

Zbiór rośliny przypada na późną jesień i obejmuje skoszenie jej na wysokości 20cm nad ziemią. Gdy róża zostanie skoszona, jej pędy  ścinane są na zrąbki, co ułatwia wyschnięcie materiału. W dalszej kolejności możliwe jest jej zbrykietowanie, spalenie albo też zgazowanie do metanolu.

Róża wielokwiatowa ma niewielkie wymagania glebowe, z powodzeniem rośnie na glebach słabszych klas, znosi susze i jest odporna na niskie temperatury. Dobrze rozwinięty system korzeniowy wpływa na zwiększenie podsiąkalności przenikając w głąb profilu glebowego. Ponadto, ma pozytywny wpływ na produktywność przyległych upraw, zwłaszcza po suszy a także powoduje podwyższenie retencji gruntowej gleb sąsiadujących. Róża wielokwiatowa ma znaczne właściwości rekultywacyjne, osłabia erozję wodną i wietrzną, zapobiega przesuszaniu gleb.

System korzeniowy rośliny, jako że jest rozbudowany, działa hamująco na proces rozmywania się gleb w czasie roztopów i ulew. Ważną zaletą jest także zatrzymanie procesu wywiewania najżyźniejszych cząstek gleby.

Jatar jest to odmiana róży wielokwiatowej, która jest najbardziej odpowiednim gatunkiem do uprawy na cele energetyczne. Uprawiana razem z innymi roślinami energetycznymi czy też samodzielnie, tworzy tak zwane pola i pasy fitosanitarne, które poprawiają zdrowotność i stabilność uprawy.

Niewątpliwą zaletą uprawy róży wielokwiatowej jest coroczny zbiór biomasy, zaczynając już od roku,  w którym plantacja została założona.

Wartość opałowa uzyskana z biomasy róży jest bliska wartości opałowej węgla kamiennego niższej jakości.
Ciekawostką jest fakt, że obsadzenie 20 tys. ha ziemi różą wielokwiatową w znacznym stopniu zmniejszyłoby efekt cieplarniany.

Magdalena Wiśniewska
Redakcja AgroNews, fot.:sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here