Rozpoczął się nalot śmietki kapuścianej

– W Polsce centralnej rozpoczął się nalot pierwszego pokolenia śmietki kapuścianej. Zagrożone są uprawy wczesnych warzyw kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł) w szczególności te plantacje z których zdjęto już osłony z agrowłókniny oraz nasadzenia bez osłon – informuje Katarzyna Gładka z firmy Bayer CropScience.

 

\"rolnictwo,

 

Owad dorosły śmietki kapuścianej jest niewielką, około 6-mm długości, ciemnoszarą muchówką z rodziny śmietkowatych, podobną do muchy domowej. Jaja, długości około 1,2 mm, są białe i podłużne. Larwy są żółtobiałe, beznogie, ich długość około 7mm. Ma 3 pokolenia.

– Larwy pierwszego pokolenia atakują rozsadę po posadzeniu jej w pole. Początkowo larwy żerują na korzeniach i w dolnej części łodygi. Później wgryzają się do środka, drążąc liczne korytarze wewnątrz łodygi. Uszkodzone rośliny słabo rosną, więdną, można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Silnie porażone rośliny giną – wyjaśnia Katarzyna Gładka.

Opryskiwanie insektycydem należy wykonać w okresie lotu muchówek. Optymalny termin ustala się przy pomocy pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice.

– Przypominamy, że rejestrację w warzywach kapustnych m.in. do zwalczania śmietki kapuścianej ma insektycyd Proteus 110 OD. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w rośli nie. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu Movento 100 SC na ograniczenie populacji śmietki kapuścianej. Preparat ten zarejestrowany w ochronie warzyw kapustnych przed mszycami i mączlikiem w dawce 0,75 l/ha – wyjaśnia Katarzyna Gładka.

I w celu monitoringu nalotu zaleca ustawianie pułapek:

• na plantacjach wczesnych warzyw kapustnych pułapki powinny być już ustawione . Nalot śmietki kontrolowany przez około 4 tygodnie,

• na plantacji, niezależnie od jej powierzchni ustawia się 2 pułapki,

• w ustalonych terminach, np. dwa razy w tygodniu, notuje się ilość odłowionych much w naczyniu.

Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni (średnia z dwóch pułapek).

Zamiast monitorowania nalotu przy pomocy pułapek zapachowych można prowadzić obserwacje nad składaniem jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm. Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.

Termin wykonania zabiegu
Jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 20oC to zabieg wykonuje się po 3 dniach a przy temperaturach niższych po 5 dniach. Jeżeli po zabiegu w dalszym ciągu odławiają się samice, to zabieg należy 2-3 krotne powtórzyć.


Redakcja AgroNews, fot. Bayer CropScience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here