Rozpoczęły się masowe naloty szkodników na uprawy

Doradcy PROCAM przygotowali kolejny komunikat fitosanitarny. Z punktu widzenia poprawności entomologicznej niestety nastąpiły nałożenia wylotu i żerowania szczególnie szkodników rzepaku.

Rzepak

Chowacze

W tej uprawie ważne są w dalszym ciągu szkodniki, a szczególnie chowacz podobnik. Ale już od południa możemy spodziewać się nalotów pryszczarka kapustnika. Doradcy PROCAM przypominają, iż na południu możemy mieć nawet do czynienia z 5 pokoleniami tego bezwzględnego szkodnika. „Uczulamy do obserwacji i zabiegów, na zgniliznę twardzikową,  a od tego już niedługo będą powstawały zarodniki workowe i już może dochodzić do infekcji. Także w tym „uwodnionym” roku zwracamy uwagę na szybsze niż w poprzednich latach infekcje Verticilium” – czytamy w komunikacie.

 

Zboża

Miotła zbożowa

Mamy już wysyp wszystkich chorób oczywiście bez fusarium. Jednak pogoda raczej nie stworzyła na szczęście warunków do dużych porażeń. Co nie znaczy że nie należy wykonywać zabiegów z wyprzedzeniem, gdyż ilość wilgoci jest wystarczająca do infekcji wraz z nadejściem wysokich temperatur. Co do szkodników to można powiedzieć, że szkodniki szczególnie skrzypionki są pod progiem. Wracając do jesieni i zabiegów na mszyce, sygnalnie w całej Polsce przebadano kilkanaście prób i wszystkie te próby były porażone przez żółtą karłowatość jęczmienia. W dalszym ciągu w zbożach można zaobserwować tam, gdzie nie wykonano zabiegu na chwast jednoliścienne miotłę zbożową czy wyczyńca polnego.

Burak cukrowy

szarak komośnik

W tej uprawie należy zwrócić uwagę na identyfikację chwastów dwuliściennych i dobór herbicydów. Odnośnie szkodników to w czerpaku entomologicznym identyfikujemy pchełki burakowe oraz na południu szarka komośnika. Tak jak podają Doradcy zajmujący się sygnalizacją mszycy trzmielinowo burakowej w najbliższym tygodniu szkodnik ten będzie się uzbrajał w skrzydła i pomalutku nalatywał na plantacje buraka.

Procam

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + dziewiętnaście =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Nowe modele DEUTZ-FAHR Serii 6 TTV w klasie mocy 190-230KM

Cztery nowe modele: 6190 TTV, 6210 TTV, 6230 TTV oraz 6230 TTV HD dołączają do gamy modeli serii 6 TTV marki DEUTZ-FAHR. Nowa generacja...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE