Zbliża się koniec lata, a co za tym idzie nadchodzi czas corocznie wykonywanych kontroli upraw winorośli, z których owoce są przeznaczone do wyrobu wina.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza kontrole upraw winorośli na podstawie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich (…)
Cel kontroli
Kontrole realizowane są u producentów wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Kontrolowane podmioty wpisane są do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Kontrole u producentów mają na celu:
- ustalenie zgodności informacji w ewidencji KOWR ze stanem faktycznym ( lokalizacja uprawy winorośli, nazwa odmiany oraz powierzchnia uprawy poszczególnych odmian),
- sprawdzenie czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa.
Odmiany Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina.
Przy zakładaniu nowych winnic należy zwrócić szczególną uwagę na:
- pochodzenie materiału rozmnożeniowego użytego do założenia plantacji – czy został zakupiony u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem,
- zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki winorośli, którym on towarzyszy są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych oraz spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotności.
Winiarstwo w Polsce rozkwita i corocznie przybywa nowych winnic.
Źródło: PIORiN