Ruszyły 4 nabory dla rolników poszkodowanych przez powódź

Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, hodowcy pszczół i ryb, którzy ponieśli straty w wyniku ubiegłorocznej powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do 16 kwietnia 2025 roku. Nabór wniosków odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, a pomoc jest przeznaczona dla osób, które doznały szkód w różnych obszarach swojej działalności rolniczej.

Ruszyły 4 nabory dla rolników poszkodowanych przez powódź

Szkody w uprawach i wyposażeniu gospodarstw

Wsparcie finansowe jest dostępne dla producentów rolnych, którzy w wyniku wrześniowej powodzi ponieśli straty w uprawach, zapasach ziemiopłodów, paszach dla zwierząt, budynkach lub budowlach gospodarczych, maszynach i urządzeniach do produkcji rolnej, a także w zakresie zwierząt gospodarskich (poza pszczołami). Kwota pomocy zależy od rodzaju szkód i ich skali, co oznacza, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Szkody w produkcji pszczelarskiej

Hodowcy pszczół, którzy doświadczyli szkód w swoich pasiekach w wyniku powodzi, również mogą ubiegać się o pomoc. Pomoc ta obejmuje straty związane z pszczołami, paszami, budynkami, maszynami oraz urządzeniami niezbędnymi do prowadzenia działalności pszczelarskiej. Wysokość wsparcia zależy od rodzaju i wysokości poniesionych strat w gospodarstwie.

Szkody w szkółkach drzew i krzewów owocowych i ozdobnych

Producentom prowadzącym szkółki drzew i krzewów owocowych lub ozdobnych, którzy doświadczyli strat w wyniku powodzi, przysługuje wsparcie finansowe. Wysokość pomocy dla tej grupy może wynieść nawet 190 969 zł na hektar, w zależności od rodzaju prowadzonej szkółki. Pomoc ta jest skierowana do tych, którzy ponieśli straty w uprawach drzew i krzewów w wyniku klęski żywiołowej.

Szkody w hodowli i połowach ryb

Osoby prowadzące chów i hodowlę ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, stawach lub innych urządzeniach wodnych, które zostały dotknięte przez powódź, mogą liczyć na pomoc. W przypadku chowu lub hodowli ryb, wysokość wsparcia wynosi 100% kwoty obniżenia dochodu. Natomiast dla podmiotów prowadzących połowy ryb, wsparcie obliczane jest na podstawie powierzchni obwodu rybackiego i wynosi 500 zł za każdy hektar.

Jak ubiegać się o pomoc?

Aby ubiegać się o wsparcie, należy złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych do dnia 16 kwietnia 2025 roku. Ważne jest, aby złożyć wniosek w terminie, ponieważ po upływie tego terminu możliwość ubiegania się o pomoc zostanie zamknięta.

Wnioski o pomoc dla poszkodowanych rolników

Szczegółowe informacje na temat warunków wsparcia oraz instrukcje dotyczące składania wniosków można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto pamiętać, że pomoc jest dostępna tylko dla osób, które poniosły rzeczywiste straty w wyniku powodzi, a jej wysokość zależy od rodzaju poniesionych szkód.

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Paliwa w odwrocie? Ceny w hurcie spadają, ale stacje jeszcze nie nadążają

Na przełomie czerwca i lipca polski rynek paliw znalazł się w nietypowej sytuacji. Ceny hurtowe paliw zaczęły spadać, podczas gdy na stacjach benzynowych kierowcy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics