Ruszyły Pola Klasy S

Przegląd pól zbóż i rzepaku, pokaz kolekcji odmian rzepaku ozimego, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, owsa, traw pastewnych oraz roślin strączkowych to temat tegorocznego spotkania polowego, który firma Syngenta zorganizowała wraz z Zakładem Nasienno-Rolnym DANKO w Szelejewie Drugim.

Nowości Danko
Na polach Zakładu Nasienno-Rolnego Szelejewo, hodowcy z firmy Danko zaprezentowali nowe odmiany zbóż, strączkowych i traw. Obecnie Danko jest właścicielem ok. 120 odmian. Udział odmian oferowanych przez Danko w rynku nasiennym zbóż wynosi 35-40%. Największy udział na rynku nasiennym ma obecnie pszenżyto jare ok. 74%, pszenżyto ozime ok. 66%, żyto ok. 48%, jęczmień jary ok. 37%, owies ok. 33%, a pszenica ozima i jara po ok. 28%, jęczmień ozimy -12%.

 

\"\"

 

Akcja na rzecz owadów zapylających
Syngenta, również w tym roku, zaprezentowała rozpoczętą w 2012 roku akcję  pt. Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających mającą na celu zwiększenie liczby owadów zapylających poprzez zapewnienie im właściwego środowiska naturalnego na użytkach rolnych. By zachęcić rolników do włączenia się w akcję, firma co roku bezpłatnie wysyła wszystkim chętnym gospodarzom mieszankę nasion dobraną tak,  by dobrze sprawdziła się w warunkach klimatycznych naszego kraju. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

 

\"\"


"Zapewniając pszczołom przyjazne miejsce, gdzie owady mogą zdobywać pożywienie, nie tylko chronimy środowisko, ale także przyczyniamy się do poprawy wydajności i jakości upraw. Dodatkową zachętą dla rolników do tworzenia siedlisk przyjaznych owadom jest włączenie roślin atrakcyjnych dla pszczół do zazielenienia w ramach dopłat bezpośrednich”, podsumowała Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Syngenta i koordynator akcji Operation Pollinator w Polsce.

AXIAL ® 100 EC na miotłę zbożową i owies głuchy
Dużą uwagę skupiono na preparacie przeznaczonym do selektywnego zwalczania miotły zbożowej w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym, wyczyńca polnego w pszenicy ozimej, owsa głuchego w uprawie pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Podkreślono elastyczność środka, który skutecznie zwalczy chwasty jednoliścienne i jest bezpieczny dla rośliny uprawnej niezależnie od jej fazy rozwojowej.

Jęczmień hybrydowy
Z myślą o potrzebie uzyskiwania coraz wyższych i lepszej jakości plonów jęczmienia, firma Syngenta wprowadziła na rynki światowe  hybrydowe odmiany  jęczmienia ozimego.
W bieżącym sezonie w ofercie Syngenta znajduje się sześć odmian ozimego jęczmienia hybrydowego: Trooper, Galation, Wootan, Hobbit, Zzoom oraz Mercurioo.

 

\"\"

 

Odmiany takie jak Hobbit i Zzoom sprawdziły się w polskich warunkach i udowodniły swój niezwykły potencjał plonotwórczy, zdobywając wielu zwolenników.

Do zasiewów w tym roku eksperci firmy Syngenta polecają nowo zarejestrowaną odmianę Mercurioo – wyróżniającą się wśród odmian Hyvido™ przede wszystkim zimotrwałością.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że plantatorzy decydujący się uprawiać ich jęczmień hybrydowy mogą liczyć na wyższe plony oraz większą stabilność plonu w trudnych warunkach stanowiskowych, atmosferycznych i uprawowych.

W tym roku nowością było stanowisko firmy Kverneland, na którym prezentowano maszyny i rozwiązania tej firmy.

Na odwiedzających jak co roku czekało wiele atrakcji z ciekawymi nagrodami. Warto zarezerwować sobie czas i odwiedzić pola pokazowe w kolejnych lokalizacjach (14.06 –  Ulhówek, 16.06. – Jankowice, 23.06. –  Łęczyna, 28.06. – Rogóźno i 30.06. – Bajdyty.

 

\"\"

Tegoroczne spotkanie polowe w Szelejewie w ramach Pól Klasy S było drugim z siedmiu zaplanowanych w tym roku.

 

 

Tekst i fot. MN
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here