Ruszyły wiosenne kontrole materiału siewnego. Kogo sprawdza PIORiN?

Niebawem rolnicy rozpoczną prace polowe, ale już teraz się do nich przygotowują. Jedną z podstawowych spraw jest zaopatrzenie w dobrej jakości materiał siewny. Pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest materiał siewny roślin rolniczych i warzywnych. Kto podlega kontroli?

Ruszyły wiosenne kontrole materiału siewnego. Kogo sprawdza PIORiN?

Kontroli podlegają podmioty wpisane do ewidencji przedsiębiorców, rolników lub dostawców, którzy zgłosili zamiar prowadzenia obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych i warzywnych, materiałem szkółkarskim, materiałem nasadzeniowym i rozmnożeniowym roślin warzywnych i ozdobnych lub sadzonkami winorośli.

Próbobiorcy urzędowi pobierają próby z materiału siewnego do badań kontrolnych, które przeprowadzane są w urzędowym laboratorium. Jeśli pobrany materiał siewny nie spełnia wymagań zawartych w rozporządzeniu MRiRW z dnia 18 kwietnia 2013 r. (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp…), wówczas badana partia podlega dyskwalifikacji, a podmiot prowadzący obrót materiałem siewnym zobligowany jest wycofać partię z obrotu i przedstawić dokumentację zagospodarowania tej partii.

Co sprawdzają kontrolerzy?

W trakcie kontroli wskazanych podmiotów inspektorzy PIORiN weryfikują świadectwa oceny polowej i laboratoryjnej pobieranej do badań partii, dokumenty procesów technologicznych przerobu m.in. czyszczenia, zaprawiania, pakowania, a także etykiety. Ponadto, wytwarzany i wprowadzany do obrotu materiał siewny powinien być wolny od agrofagów kwarantannowych oraz od innych organizmów, które mogą zmniejszać jego użyteczność i jakość.

Źródło i fot.: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics