Rynek trzody chlewnej – niespodziewany spadek cen w skupach

Na rynku trzody chlewnej doszło do niespodziewanych spadków cen skupu. Jest to być może efekt wojny handlowej pomiędzy Europą a Chinami. Te ostatnie wstrzymały import wieprzowiny z Europy w odwecie na wprowadzenie przez Unię Europejską ceł na samochody elektryczne. Dodatkowo sektor jest pod znaczącą presją ASF.

Rynek trzody chlewnej – niespodziewany spadek cen w skupach

W dniu 12 lipca 2024 potwierdzono 9 i 10 ognisko ASF w Wielkopolsce. Przypominamy, że w całym 2023 roku stwierdzono 10 ognisk w samej tylko Wielkopolsce, na 30 ognisk w kraju. Należy się zatem spodziewać, że ten rok będzie znacząco gorszy pod tym kątem. ASF jest jedną z głównych przyczyn, obok braku opłacalności produkcji, redukcji pogłowia oraz liczby stad świń w Polsce i w Wielkopolsce, jaka miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat. Skuteczna walka z tym wirusem oraz zabezpieczenie finansowe gospodarstw rolnych w razie jego zaistnienia i nałożenia stref z ograniczeniami to podstawa efektywnego programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Wielkopolska Izba Rolnicza od wielu lat aktywnie działa na rzecz ograniczenia tej choroby oraz redukcji negatywnych skutków finansowych dla producentów. „Apelujemy również o przestrzeganie bioasekuracji nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale również przez myśliwych czy osoby pracujące w lesie, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby” – podaje WIR.

Kompleksowy program odbudowy pogłowia trzody chlewnej

Cały czas hodowcy czekają na rzetelny i kompleksowy program odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce i uniezależnienie się od importu duńskich warchlaków, poprzez który następuje transfer skromnych nadwyżek finansowych do duńskich producentów. Wyzwaniem są rosnące wymogi w zakresie dobrostanu zwierząt. To one powodują, że produkcja trzody chlewnej w krajach UE jest droższa od brazylijskiej czy amerykańskiej. W kontekście rosnącego popytu na wieprzowinę w krajach rozwijających się, nie należy się spodziewać, że jego beneficjentem będą nasi rolnicy. Zdaniem ekspertów z Austrii oraz Niemiec, Europa nie powinna nastawiać się na eksport wieprzowiny i utrzymywać samowystarczalność produkcji na poziomie około 110%. Przekraczanie tego wskaźnika będzie oznaczało spadek cen skupu i problemy ze sprzedażą mięsa wieprzowego poza UE.

Źródło: WIR

Advertisement
Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Internetowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024” rozstrzygnięty!

Jolanta i Mateusz Kowalczykowie z Chomętowa w województwie zachodniopomorskim zwyciężyli w tegorocznej edycji Internetowego Konkursu “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024”. W konkursie oddano 37132 głosów...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics