Rynek tuczników: Jest szansa na poprawę sytuacji

Niemiecki rynek tuczników ustabilizował się. W notowaniach VEZG w dniu 24/01/2024 cena skupu została utrzymana na poziomie 2,0 €/kg (wbc), ale presja cenowa zmniejszyła się. Jest wiele sygnałów, że spadki cen skupu mamy już za sobą. Podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych maleje. Już w lutym br. powinny pojawić się pierwsze widoczne niedobory tuczników na rynku. Najszybciej na zmieniającą się sytuację zareagowała mała giełda w Niemczech podnosząc cenę transakcji o 4 eurocenty do poziomu 2,13 €/kg (wbc).

Rynek tuczników: Jest szansa na poprawę sytuacji

Wyraźne sygnały o nadchodzących zmianach nadchodzą z niektórych niemieckich zakładów przetwórczych, które proponują długoterminowe kontrakty utrzymujące poziom obecnych cen skupu przez wiele miesięcy. Może to okazać się mało atrakcyjne dla producentów świń w porównaniu do rozliczeń według cen tygodniowych.

Spada również podaż żywca wieprzowego w Hiszpanii, co niektórzy obserwatorzy wiążą m. in. z problemami zdrowotnymi stad.

W Polsce ceny niższe niż w Niemczech

W Polsce cena skupu tuczników utrzymuje się poniżej ceny niemieckiej. Tuczarnie bazujące na prosiętach z zakupu ponoszą obecnie starty. Różnica pomiędzy ceną zakupu prosięcia a sprzedażą tucznika w wadze żywej wynosi 200 zł. Na zysk nie ma więc szans. Już w niedługim okresie przewidywana jest poprawa sytuacji. Podobnie jak w innych krajach unijnych rynek wieprzowiny powinien wykazywać większe ożywienie.

A. Dargiewicz | POLPIG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics