W ostatnich notowaniach VEZG cena tuczników w Niemczech wzrosła o kolejne 5 centów do wysokości 2,15 €/kg (wbc). Podaż żywca jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb przetwórstwa. Pojawiły się optymistyczne nastoje wśród producentów świń co do dalszego rosnącego trendu cen skupu.
Niektóre unijne przetwórnie są zainteresowane nawet powiększaniem zapasów. Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu w notowaniach ISN wzrosły w wielu krajach UE: Francja (+1 ₵) Hiszpania (+2 ₵), Irlandia (+4 ₵), Austria (+7 ₵), Holandia (+10 ₵), Belgia (+11 ₵). Ten ostatni kraj otrzymał ponownie dostęp do rynku chińskiego, a pierwszy transport wieprzowiny jest właśnie w drodze do Państwa Środka.
Średni spadek wolumenu produkcji w 2023 r. w UE wyniósł 6,8%
Przetwórnie trzody chlewnej w krajach unijnych przygotowują się do restrukturyzacji związanej z niższą produkcją wieprzowiny. Według danych Eurostat średni spadek wolumenu produkcji w 2023 r. w UE wyniósł 6,8%. Redukcja produkcji w tym okresie wystąpiła w Danii (-21,0%), Holandii (-13,6%), w Belgii (-9,7%), Niemczech (-6,8%), Francji (-4,2%), Hiszpanii (-3,9%) i Polsce (-2,5%). Ograniczone wykorzystanie mocy linii ubojowych i mocy przetwórczych w UE wymuszają działania restrukturyzacyjne w wielu firmach.
Krajowe pogłowie świń wzrosło rok do roku o 1,5%, a macior o 11,9%
Na koniec grudnia 2023 r. krajowe pogłowie świń wzrosło rok do roku o 1,5%, a macior o 11,9%. Trend wzrostowy może się jeszcze utrzymać przez następne miesiące. W Polsce tanie zboże i wysokie ceny świń mogą dać dodatkowy impuls do powiększania produkcji trzody chlewnej. W ubiegłym tygodniu ceny żywca wieprzowego wzrosły w monitorowanych ubojniach o około 30 groszy za kilogram.
A. Dargiewicz | POLPIG