Rynek tuczników: w skupach drgnęło!

W 30 tygodniu ceny skupu żywca w wielu krajach unijnych pozostają w trendzie bocznym. Nieznaczne podwyżki zanotowano na południu Europy we Francji i Hiszpanii. Jednak sezonowy wzrost konsumpcji wieprzowiny nie uwidocznił się na tyle, aby dać znaczący impuls do wzrostu cen w całej UE. Powodem jest wysoka inflacja, która organiczna konsumpcję wieprzowiny. W Hiszpanii niska podaż żywca spowodowała przejście wielu rzeźni na 4-dniowy tydzień pracy.

Rynek tuczników: w skupach drgnęło!

W Niemczech, które najbardziej oddziałują na kształtowanie ceny unijnej, niektóre duże zakłady, w stosunku do dostaw poza podpisanymi kontraktami, stosują ceny niższe od notowań VEZG. Cena w tygodniu 30 została jednak utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Podaż żywca jest mała, a liczba ubojów spadła w pierwszym półroczu o 6,9% r/r i informuje ISN.

USDA szacuje światową produkcję wieprzowiny w 2022 r. na prawie 111 mln ton. Wzrost produkcji w Chinach równoważy spadki w UE i Brazylii. Wielkość produkcji w UE w br. prognozowana jest na poziomie 22,6 mln ton (-4,6% r/r).

W notowaniach krajowych zanotowano niewielkie wzrosty cen skupu. Ubojnie za tuczniki w kl. E płacą średnio 8,85 zł/kg (+0,05 t/t). Niewielkie pozytywne zmiany są odzwierciedleniem ożywienia handlu na małej giełdzie niemieckiej, gdzie w ostatnim notowaniu nastąpił wzrost ceny o 3 eurocenty.

Źródło: POLPiG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chcesz wygrać ciągnik? Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XXI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Zgłoszenia są przyjmowane tylko do 25 kwietnia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics