Rząd dopłaci do zakupu telewizora. Ustawa podpisana!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której osoby najgorzej usytuowane otrzymają 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora. Świadczenia będą realizowane w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Celem ustawy z dnia 23 marca 2022 r. jest doprecyzowanie przesłanek uzyskiwania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nowelizowana ustawa z dnia 2 marca 2022 r. (Dz. U. poz. 501) w sposób nieprecyzyjny definiowała pojęcie „odbiornik cyfrowy” stąd wystąpiła potrzeba dodana w art. 2 pkt 1 wyrazów „zawierający wyświetlacz obrazu albo niezawierający takiego wyświetlacza”. Zmiana ta ma wyłącznie charakter doprecyzowujący, mający na celu zapewnienie czytelności normy.

Komu przysługuje świadczenie na zakup odbiornika?

Ustawa z dnia 23 marca 2022 r. zmieniając brzmienie art. 3 konkretyzuje przesłanki ubiegania się o świadczenie na zakup odbiornika. Po pierwsze – sytuacja materialna gospodarstwa domowego musi być trudna, i po drugie – zakup nie może stanowić zagrożenia dla zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Zatem nie chodzi o sytuację, w której gospodarstwo domowe nominalnie nie dysponuje środkami, które może przeznaczyć na zakup stosownego urządzenia, tylko o sytuację, w ramach której bez pomocy przewidzianej ustawą gospodarstwo to, z uwagi na konieczność poświęcenia innej podstawowej potrzeby życiowej, może być zmuszone do rezygnacji z dostępu do telewizji naziemnej. Takiej sytuacji ma właśnie przeciwdziałać zmiana wprowadzana do ustawy z dnia 24 lutego 2022 r.

100 zł czy 250 zł?

Ustawa z dnia 23 marca 2022 r. różnicuje wysokość świadczenia według kryterium rodzaju odbiornika cyfrowego. Jeżeli odbiornik nie będzie zawierał wyświetlacza obrazu (dekoder) wysokość świadczenia wyniesie 100 zł. Natomiast świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego zawierającego wyświetlacz obrazu (telewizor) – wynieść ma 250 zł.

Przepisy ustawy nie będą mieć zastosowania do osób uprawnionych, które zrealizowały świadczenie przed ich wejściem w życie, tj. nabyły odbiornik cyfrowy z dofinansowaniem. Natomiast osoby, które mają przyznane świadczenie, lecz jeszcze go nie zrealizowały w sklepie, po wejściu w życie nowych przepisów będą mogły skorzystać  z dofinansowania w nowej wysokości.

Istotna zmiana wprowadzana do ustawy o dofinansowaniu zakupu dekoderów przez obywateli polega na wprowadzeniu zakazu łączenia zakupu sponsorowanego dekodera
z zakupem innej odpłatnej usługi np. dostępu do telewizji drogą satelitarną lub kablową.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu głoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics