Słowacja zaproponowała stworzenie wspólnego europejskiego instrumentu, za pomocą którego ukraińska pszenica mogłaby być kupowana bezpośrednio przez rząd Ukrainy. Środki na to miałaby zapewnić Komisja Europejska, na przykład w ramach Światowego Programu Żywnościowego – podaje euractiv.pl
Ukraińska pszenica mogłaby być kupowana bezpośrednio przez rząd Ukrainy
Pełniący obowiązki ministra rolnictwa Słowacji Samuel Vlčan uważa, że dzięki takiemu narzędziu ukraińskie zboże może wrócić na rynki eksportowe poza UE.
Słowacja to jeden z krajów, które wprowadziły ostatnio zakaz importu ukraińskiego zboża i kilku innych produktów spożywczych w celu ochrony krajowego sektora rolno-spożywczego. Posunięcie to skrytykowała Komisja Europejska, określając je jako „nie do przyjęcia”.
Propozycję, która miałaby rozwiązać problem, Vlčan przekazał po spotkaniu online ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Bułgarii, Rumunii i Ukrainy. Minister wskazał, że wszyscy obecni wyrazili dla niego poparcie. Do tego, by wszedł w życie, potrzebna byłaby zgoda pozostałych państw członkowskich.
Vlčan powiedział również, że przedstawi pomysł na następnym posiedzeniu Rady.
Od czasu, gdy wykorzystywane dotychczas szlaki handlowe przez Morze Czarne stały się niedostępne ze względu na wojnę, eksport zboża z Ukrainy do innych krajów odbywa się przez Unię Europejską. Z powodu problemów logistycznych zboże gromadziło się w krajach graniczących z Ukrainą, co prowadziło do protestów rolników.
Autor Michal Hudec | EurActiv.sk | Tłumaczenie Sonia Otfinowska
No nie. O takim handlu to jeszcze nie słyszałam. Majstersztyk.