Rząd Ukrainy wykupi zboże? Słowacja przedstawia propozycję

Słowacja zaproponowała stworzenie wspólnego europejskiego instrumentu, za pomocą którego ukraińska pszenica mogłaby być kupowana bezpośrednio przez rząd Ukrainy. Środki na to miałaby zapewnić Komisja Europejska, na przykład w ramach Światowego Programu Żywnościowego – podaje euractiv.pl

Rząd Ukrainy wykupi zboże? Słowacja przedstawia propozycję

Ukraińska pszenica mogłaby być kupowana bezpośrednio przez rząd Ukrainy

Pełniący obowiązki ministra rolnictwa Słowacji Samuel Vlčan uważa, że dzięki takiemu narzędziu ukraińskie zboże może wrócić na rynki eksportowe poza UE.

Słowacja to jeden z krajów, które wprowadziły ostatnio zakaz importu ukraińskiego zboża i kilku innych produktów spożywczych w celu ochrony krajowego sektora rolno-spożywczego. Posunięcie to skrytykowała Komisja Europejska, określając je jako „nie do przyjęcia”.

Propozycję, która miałaby rozwiązać problem, Vlčan przekazał po spotkaniu online ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Bułgarii, Rumunii i Ukrainy. Minister wskazał, że wszyscy obecni wyrazili dla niego poparcie. Do tego, by wszedł w życie, potrzebna byłaby zgoda pozostałych państw członkowskich.

Vlčan powiedział również, że przedstawi pomysł na następnym posiedzeniu Rady.

Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie eksportu zboża. Jakie warunki umowy?

Od czasu, gdy wykorzystywane dotychczas szlaki handlowe przez Morze Czarne stały się niedostępne ze względu na wojnę, eksport zboża z Ukrainy do innych krajów odbywa się przez Unię Europejską. Z powodu problemów logistycznych zboże gromadziło się w krajach graniczących z Ukrainą, co prowadziło do protestów rolników.

Autor Michal Hudec | EurActiv.sk | Tłumaczenie Sonia Otfinowska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics