Rzepak w górę, zboża w dół

O ile rynki akcji i większość surowców odrobiło we wtorek część dużej poniedziałkowej przeceny, to jednak kontrakty na zboża taniały po obu stronach Atlantyku. Przyczyną jest poprawa kondycji amerykańskich upraw i postępujące zbiory kukurydzy, które wywierają presję na notowania w Chicago.

Rzepak w górę, zboża w dół
Rzepak w górę, zboża w dół

Do minionej niedzieli zebrano w USA 10% areału kukurydzy i 6% soi, a warunki obu upraw poprawiły się. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono w obu przypadkach o 1% więcej zasiewów. Tempo rozwoju kukurydzy i soi jest szybsze niż zwykle, stąd ryzyko późnych strat mrozowych jest w tym roku małe. Stąd po wrześniowej dużej zwyżce amerykańskiej produkcji możliwa jest dalsza korekta w górę. Warto pamiętać, że obecne poziomy cen kontraktów futures są bardzo wysokie i zachęcają farmerów do sprzedaży tegorocznych i kolejnych zbiorów.

Za to unijny rzepak kontynuuje marsz w górę. Cena listopadowego kontraktu jest najwyższa w historii i podąża w stronę poziomów jakie osiągały stare nasiona. Wsparciem dla rzepaku jest napięta sytuacja podażowo-popytowa na unijnym i globalnym rynku w wyniku załamania się kanadyjskiej produkcji.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www,barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics