Rzepak w górę, zboża w dół

O ile rynki akcji i większość surowców odrobiło we wtorek część dużej poniedziałkowej przeceny, to jednak kontrakty na zboża taniały po obu stronach Atlantyku. Przyczyną jest poprawa kondycji amerykańskich upraw i postępujące zbiory kukurydzy, które wywierają presję na notowania w Chicago.

Rzepak w górę, zboża w dół
Rzepak w górę, zboża w dół

Do minionej niedzieli zebrano w USA 10% areału kukurydzy i 6% soi, a warunki obu upraw poprawiły się. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono w obu przypadkach o 1% więcej zasiewów. Tempo rozwoju kukurydzy i soi jest szybsze niż zwykle, stąd ryzyko późnych strat mrozowych jest w tym roku małe. Stąd po wrześniowej dużej zwyżce amerykańskiej produkcji możliwa jest dalsza korekta w górę. Warto pamiętać, że obecne poziomy cen kontraktów futures są bardzo wysokie i zachęcają farmerów do sprzedaży tegorocznych i kolejnych zbiorów.

Za to unijny rzepak kontynuuje marsz w górę. Cena listopadowego kontraktu jest najwyższa w historii i podąża w stronę poziomów jakie osiągały stare nasiona. Wsparciem dla rzepaku jest napięta sytuacja podażowo-popytowa na unijnym i globalnym rynku w wyniku załamania się kanadyjskiej produkcji.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www,barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 16 =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,280SubskrybującySubskrybuj

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe: 3,2 mld zł na kontach rolników

18 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Przebiega ona bardzo sprawnie. - W pierwszym tygodniu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE