Są duże szanse na opłacalny eksport jabłek. Ceny skupu w kraju też rosną

W tym roku zbiory jabłek w Europie będą najniższe od 10 lat. Analitycy szacują, że unijni sadownicy zbiorą o 21 proc. mniej tych owoców niż w ubiegłym roku. W Polsce zbiory jabłek też będą mniejsze. Wyższe są za to ich ceny w skupie, łatwiejszy będzie także eksport.

\"rolnik,

Jak ocenia prof.dr hab.Eberhard Makosz, Prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, w tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zbiory jabłek w Europie mogą być niższe o co najmniej 3.8 tys. ton, czyli o 21 proc. W krajach Unii Europejskiej mają wynieść 9,3 mln, a więc także o 21 proc. mniej.

– To najniższe zbiory jabłek od 10 lat – mówi porf. Makosz.

Będzie większy popyt na polskie jabłka

W europejskich krajach eksportujących jabłka, oprócz Polski, Włoch, Francji, Belgii i Holandii, zbiory jabłek mają być niższe o około 850 tys. ton. W krajach importujących jabłka, jak Rosja, Niemcy, Anglia, inne kraje wschodniej Europy, w tym roku przewiduje się niższe zbiory o ponad 1,5 mln ton, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– W związku z tym łatwiejszy i korzystniejszy będzie eksport naszych jabłek w całej Europie – prognozuje prezes TRSK.

W jego ocenie najwyższych cen za granicą należy się spodziewać za odmiany Gala, Golden Delicious i Szampion oraz odmian koloru czerwonego jak Red Jonaprince i Red Delicious.

Zbiory i zagospodarowanie jabłek w Polsce

W naszym kraju zbiory jabłek mogą wynieść 3 mln ton. To o 25 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Od dwóch tygodni mamy korzystną pogodę do wzrostu jabłek.

– Jeśli taka będzie co najmniej do połowy września, można się spodziewać nawet zbyt dużych jabłek, niezależnie od odmiany – uważa prof. Makosz.

Jego zdaniem do przetwórstwa trafi 1,6 mln ton, na eksport 800 tys. ton, a spożycie w kraju może wynieść 600 tys. ton.

– Tylko nieprzewidziane duże szkody z powodu niesprzyjających warunków pogodowych mogą zwiększyć udział jabłek dla przetwórstwa, kosztem eksportu jabłek deserowych – ocenia profesor.

Rosną ceny jabłek w skupie

W związku ze spadkiem zbiorów jabłek, wzrastają ceny skupu i detaliczne.

– Pierwszy sygnał to ceny skupu za tzw. jabłka z przerywki. Wahają się od 0.80 do 0.85 zł/kg. W zeszłym roku o tej porze wynosiły 0.20 zł/kg, a jabłek deserowych z chłodni 0.65 zł/kg – ocenia prof. Makosz.

Zdaniem eksperta, od jesieni do stycznia 2018 roku ceny skupu za eksportowane jabłka odmian Gala i Golden Delicious, wysokiej jakości, wysortowane i zapakowane w kartonach mogą wynieść co najmniej 3 zł/kg, a odmiany Idared do 2 zł/kg.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here