Są pierwsze prognozy zbiorów rzepaku w Polsce

Sparks przedstawił wstępne prognozy zbiorów rzepaku w Polsce w 2012 roku – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Sparks szacuje, że w Polsce z łącznego areału upraw rzepaku ozimego pod tegoroczne zbiory (ok. 850 tys. ha) konieczne będzie przesianie przynajmniej 20 proc. powierzchni uprawy, tj. ok. 170 tys. ha (raport Przegląd rynku zbóż, pasz i roślin oleistych w Polsce i na świecie, marzec 2012).

W związku z dużymi stratami w areale rzepaku ozimego i większym udziałem słabiej plonującego rzepaku jarego Sparks prognozuje, że średnie plony rzepaku w kraju raczej nie przekroczą 22,5 dt/ha. Przy założeniu powyższych wielkości areału i plonów, Sparks ocenia, że zbiory rzepaku w kraju w 2012 roku mogą wynieść 1,70-1,75 mln t, co oznacza 6-procentowy spadek w porównaniu z niskimi ubiegłorocznymi.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics