Sawicki o stratach na skutek suszy: Pieniędzy szukamy wszędzie

– Przedstawimy rządowy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę, gdy wpłynie do nas przynajmniej 2/3 raportów suszowych z województw – powiedział minister Marek Sawicki podczas wizyty w województwie świętokrzyskim.

 

\"rolnictwo,

 

W trakcie konferencji prasowej szef resortu poinformował, że do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana został już wysłany list z prośbą o udzielenie przez Komisję Europejską pomocy paszowej hodowcom bydła.

– Szukamy pieniędzy, gdzie tylko można. Także w Brukseli. Oczywiście nie zwalnia to rządu od udzielenia pomocy poszkodowanym przez suszę – powiedział minister Sawicki.

– Pieniądze będą, ale chcę jeszcze raz bardzo mocno podkreślić, że nie wystarczy w budżecie funduszy na pełne rekompensaty strat. To nie będą odszkodowania tylko pomoc socjalna wypłacana do hektara –powiedział szef resortu rolnictwa.

Straty przez suszę
O dokładnych rozmiarach strat spoodowanych suszą na razie trudno mówić. W wielu miejscach jeszcze pracują komisje szacujące te straty, a póki co synoptycy nie zapowiadają większych opadów deszczu. 

Z zebranych do tej pory szacunków wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim. Mocno ucierpiały także uprawy na Lubelszczyźnie. Dokładniejsze dane będą znane po 20 sierpnia.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here