Sawicki: trzeba zaprzestać marnowania żywności

Rosnące potrzeby żywnościowe świata, problem niedożywienia, a przede wszystkim kwestia marnowania żywności – to główne tematy konferencji prasowej ministra Marka Sawickiego oraz prezesa Federacji Polskich Banków Żywności Marka Borowskiego.

\"\"

Impulsem do spotkania było ogłoszenie na forum Parlamentu Europejskiego rezolucji „Jak uniknąć marnotrawienia żywności: strategia na rzecz poprawy łańcucha żywnościowego w UE”. Minister zwracając uwagę na problem podkreślił, że zdecydowanie za dużo żywności wyrzuca się do kosza. W krajach Unii Europejskiej jest to 89 mln ton, a w Polsce 9 mln ton.

– To nonszalanckie, nieświadome postępowanie, to brak szacunku dla trudu rolnika, który jest producentem żywności. Trzeba zwrócić uwagę na ten problem również w kontekście rosnących potrzeb żywnościowych, za którymi coraz trudniej będzie nadążyć. Również ten aspekt zmusza nas, jako konsumentów, do racjonalnych zachowań
– powiedział Marek Sawicki.

Prezes Marek Borowski, mówiąc o wadze tematu, zestawił ilość marnowanej żywności z liczbą osób żyjących poniżej progu ubóstwa. W UE jest to 79 mln, z tego 16 mln otrzymuje pomoc żywnościową. Natomiast w Polsce niechlubna liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie to 2 mln, w tym 1 mln osób, które Banki Żywnościowe w 2011 r. wsparły pomocą żywnościową w ilości 68 tys. ton.

\"\"

Zdaniem prezesa Federacji Polskich Banków Żywności podstawowym kluczem do rozwiązania tego problemu jest zmiana mentalności poprzez edukację, która powinna dotyczyć zarówno rolników, producentów, jak i dystrybutorów, a przede wszystkim konsumentów. O tym mówi także przyjęta 19 stycznia br. przez Parlament Europejski rezolucja.

Jest to bardzo ważny dokument, który mówi o skali marnowania żywności i wzywa Komisję Europejską do przygotowania konkretnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie marnotrawienia żywności – poinformował Marek Borowski.

Mówiąc o zakresie działalności Banków Żywności prezes Borowski poinformował, że w Polsce organizacja ta istnieje od 20 lat, a jej misją jest przede wszystkim zapobieganie marnowaniu żywności oraz zagospodarowanie jej na cele pomocy społecznej.

– Jako Banki Żywności uważamy, że żywność nie może trafiać na śmietnik, a gdyby udało się zadbać o niemarnowanie żywności wśród dystrybutorów, to organizacje pozarządowe mogłyby uratować około 300 tys. ton żywności i przekazać osobom potrzebującym – powiedział prezes Federacji.

Ponadto kolejnym, bardzo ważnym elementem działalności Banków Żywności jest funkcjonowanie Rady ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności, powołanej w 2011 r. Jej zadaniem jest zajęcie się badaniami, edukacją i przygotowaniem zmian prawnych. Przedsięwzięcie to, mające na celu ograniczenie do minimum marnotrawienia żywności, honorowym patronatem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi.

\"\"

Zarówno minister Marek Sawicki jak i prezes Marek Borowski zgodnie podkreślili, że do osiągnięcia stanu idealnego w zakresie wykorzystywania wyprodukowanej żywności mogłaby przyczynić się zmiana prawna w zakresie przekazywania żywności na cele charytatywne przez dystrybutorów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, bez dodatkowego opodatkowania, tak jak ma to miejsce w przypadku producentów.

– Byłby to kolejny krok w drodze do rozwiązania zrównano problemu marnotrawienia żywności, jak i zmniejszenia liczby osób niedożywionych. Osiągnięcie stanu idealnego w zakresie niemarnowania żywności w Europie dałoby około 4 kg żywności dziennie na jedną osobę niedożywioną. Gdybyśmy w chociaż 50. procentach ograniczyli marnotrawienie żywności w Europie, problem niedożywionych zostałby rozwiązany – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister, w nawiązaniu do trudnych warunków atmosferycznych, zaapelował: – Zachęcam wszystkich do tego, aby żywnością, którą dysponujemy dzielić się nie tylko z ludźmi, lecz także ze zwierzętami. Szczególnie teraz, gdy warunki pogodowe są bardzo trudne.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Poprzedni artykułOsuszanie ścian
Następny artykułRolnicy drżą. Mróz niszczy uprawy

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,654ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE