Senat przyjął ustawę o ułatwieniach rolnikom handlu w piątki i soboty

Senat RP na posiedzeniu 26 listopada 2021 r. przyjął bez poprawek ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

jabłko, sprzedaż, targ, rolnik
Senat przyjął ustawę o ułatwieniach rolnikom handlu w piątki i soboty

Podczas debaty głos zabrał, jako przedstawiciel Rządu, pełnomocnik rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych, sekretarz stanu Norbert Kaczmarczyk.

– Ustawa jest bardzo ważnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ułatwienie handlu i dostępu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do zdrowej żywności, a jednocześnie pozwala rolnikom na wdrożenie sprzedaży bezpośredniej – zaakcentował wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

Ustawa reguluje prowadzenie handlu przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach w piątki i soboty.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Celem wprowadzenia przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej dla rolników zbywających swoje produkty.

Ustawa zwalania z opłaty targowej rolników i ich domowników, którzy będą prowadzić handel na zasadach określonych w przepisach. Takie rozwiązanie będzie miało pozytywny wpływ na dochody rolników – producentów produktów rolnych i spożywczych.

Przepisy ustawy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE