Senatorowie za uszczelnieniem systemu rejestracji koni

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Był to rządowy projekt.

 

\"\"

 

Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych w zakresie metod identyfikacji zwierząt należących do rodziny koniowatych, koni, osłów i zebr, w celu uszczelnienia systemu ich rejestracji oraz zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju.

Została ona uchwalona w związku z wejściem w życie 1 stycznia br. przepisów rozporządzenia wykonawczego do dwóch dyrektyw unijnych, wprowadzającego  bardziej szczegółowe rozwiązania dotyczące systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych niż obowiązujące  dotychczas.

Dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych (tzw. paszporty) będą mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, dostępnego na stronie internetowej resortu. W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie jej z wykazu, a ten będzie mógł czasowo zawiesić lub cofnąć uprawnienia do wydawania takich dokumentów.

Ustawa upraszcza procedurę wydawania paszportów dla koniowatych – wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie. 

Czytaj także:
Nowe przepisy pomogą zapobiegać chorobom przenoszonym przez zwierzęta

Ponadto nowelizacja doprecyzowuje tryb postępowania z dokumentami zwierząt, które padły, zostały poddane ubojowi lub zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej – dokument będzie musiał zostać dostarczony wraz ze zwłokami zwierzęcia do rzeźni (w przypadku uboju), a w pozostałych przypadkach do zakładu przetwórczego lub spalarni.

Nowela ma wejść w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Karsun Design

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here