Serce lubuskiego winiarstwa bije w Zaborze. Lubuskie Centrum Winiarstwa już działa

– Od dziś to właśnie tutaj bić będzie serce lubuskiego winiarstwa  – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak 9 października br. otwierając Lubuskie Centrum Winiarstwa –  wyjątkowe i jedyne jak dotąd w Polsce. Zlokalizowane w Zaborze Centrum będzie wizytówką regionu i jego markowym produktem, w którym każdy będzie mógł się przekonać jak wyjątkowo smakuje Lubuskie. Turystów przyciągać będzie także największa w Polsce winnica samorządowa, która od kilku już lat powstaje w Zaborze i jest symbolem odradzania tradycji winiarskich.
 

\"rolnictwo\"
 

Budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa, będącego efektem pomysłu i inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak, oficjalnie rozpoczęła się 28 kwietnia br., kiedy wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję. 9 października po kilku miesiącach oczekiwania, to wyjątkowe miejsce zostało otwarte. Radości z realizacji projektu nie kryła marszałek Polak: – Od XIIII wieku na sztandarach regionu lubuskiego niesiemy poprzez wieki winiarstwo. Nie było łatwo odrodzić tradycje, ale mamy fantastycznych mieszkańców, którzy mają pasję i pokochali właśnie winiarstwo. To mający swoją winnicę tuż obok Krzysztof Fedorowicz wypatrzył to miejsce i zaraził nas wszystkich miłością do tych zboczy. Udało się! Jest 13. winiarzy, którzy podjęli ryzyko. Są już nasadzenia na winnicy, są prawdziwe winnice na szlaku wina i miodu – mówiła marszałek.

Marszałek podkreślała, że inspiracją do jego utworzenia były wizyty w podobnych miejscach w Europie. – Znaleźliśmy przyjaciół na całym świecie, uczyliśmy się tego winiarstwa szlachetnego od naszych przyjaciół z francuskiego departamentu Le Lot. Tam powstała eksperymentalna winnica, która nas zainspirowała do utworzenia takiego miejsca w regionie lubuskim. Odwiedziliśmy też winnicę samorządową w Dreźnie i także byliśmy pod wielkim wrażeniem. Tam jednak tradycje winiarskie kultywowane są od wielu lat. My je odradzamy. Myślę,  że to dobry początek, żeby mieć takie miejsce – mówiła.

Dodajmy, że gośćmi uroczystości w Zaborze byli właśnie przedstawiciele francuskiego departamentu Le Lot z Christianem Gasquettem na czele, a także Andreas Grapatin z biura łącznikowego Landu Saksonii w Dreźnie, który w rozmowie z marszałek Polak zadeklarował chęć współpracy w zakresie winiarstwa z lubuskim centrum. Właśnie w Saksonii funkcjonuje podobna do lubuskiej samorządowa winnica.

Marszałek Polak zaznaczyła także, że Centrum nie powstałoby bez partnerstwa i współpracy wielu podmiotów, szczególnie winiarzy, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie powstał instytut agrotechniczny, który będzie wielkim wsparciem oraz Muzeum Etnograficznemu w Ochli.

I to właśnie winiarze będą prawdziwymi gospodarzami tego miejsca. Jak podkreślają, powstanie tego Centrum to wielka nobilitacja dla województwa. 

– To bardzo ważny krok, który będzie budował i buduje tożsamość regionu. Województwo lubuskie na arenie międzynarodowej jest postrzegane jako miejsce, gdzie odradzane są tradycje winiarskie. Takie miejsce będzie tylko potwierdzeniem że wszystkie dotychczasowe kroki i rozwijające się winnice są potrzebne by integrować środowisko i budować markę na zewnątrz – mówiła podczas uroczystości inauguracyjnej Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka winnicy KINGA.

– Nie ma takiego centrum w Polsce. To rzecz wiodąca – pierwsza i ma duże znaczenie dla rozwoju winiarstwa w Polsce. Im więcej takich miejsc, tym więcej turystów na naszych winnicach – wyjaśnił Zbigniew Szura z winnicy Pałac Wiechlice.

Jednak Lubuskie Centrum Winiarstwa to nie tylko wina, to także promocja wyśmienitych regionalnych produktów. – Podpatrzyliśmy na fermie we Francji, że oprócz winnicy produkuje się regionalne produkty. My też mamy znakomitą żywność – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Głównym celem stworzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa położonego na terenie winnicy w gminie Zabór był rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integrację środowisk winiarskich oraz rekultywację tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na terenie Ziemi Lubuskiej. Lubuskie Centrum Winiarstwa będzie spełniać funkcje reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną, dydaktyczną i muzealną.

W budynku złożonym z trzech części można znaleźć coś i dla duszy, i dla ciała. W centralnej części obiektu, w punkcie informacji turystycznej, dowiemy się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu;  w sali konferencyjnej weźmiemy udział w warsztatach winiarskich, somelierskich lub kulinarnych. W jednym z dwóch skrzydeł wejdziemy do części dydaktycznej z salą multimedialną, leżakownią, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której zapoznamy się z procesem produkcji wina. Drugie skrzydło – dla duszy – stanowić będzie typowo część rekreacyjna z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą, pod którą będziemy mogli się delektować serwowanymi potrawami i napojami.

Czytaj także:
Polska europejskim centrum produkcji żywności

Ponadto Centrum Winiarstwa ma stanowić także bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy. Docelowo w centrum ma się znajdować oddział Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, które ma zarządzać całą inwestycją realizując zadania zlecone przez Urząd Marszałkowski.

Ze względu na swoją funkcję turystyczną, Lubuskie Centrum Winiarstwa będzie otwarte w ciągu weekendu. W dni robocze godziny otwarcia Centrum dostosowane będą do potrzeb zwiedzających.

Projekt współfinansowany jest w 99 proc. ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt to 4 mln zł.

Podczas uroczystości otwarcia goście Centrum obejrzeli pokaz wyciskania soku zaprezentowany prze Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli oraz pokaz wyciskania winogron w wykonaniu Bachusa i Bachantek. Goście Centrum obejrzeli także film Andrzeja Słodkowskiego pt. „Nasza winna historia”. Zaprezentowali się także lubuscy winiarze. Muzyczną gwiazdą uroczystości był zespół Las Melinas.

Redakcja AgroNews, fot. Lubuskie.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrole żywności – u producenta, w sklepie i na granicy

Każdy z producentów, importerów i dystrybutorów żywności ma regularny kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną. Tylko w 2023 r. organy PIS przeprowadziły ponad 240 tys....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics