Sezon 20/21: większa produkcja pszenicy na świecie, mniejsza w Europie

Światowa produkcja pszenicy w sezonie 2020/21 będzie wyższa w wyniku wzrostu powierzchni upraw, m.in. w Indiach.

AgroNawigator, pszenica, produkcja pszenicy

Więcej pszenicy na świecie…

Według wstępnych prognoz International Grains Council (IGC), produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2020/21 może wzrosnąć o 1 proc. r/r do 765 mln t.

– Projekcja zakłada silny wzrost powierzchni upraw w Indiach – blisko 9 proc. r/r. – czytamy w w najnowszej analizie AgroNawigator.

…mniej w Europie

Jednak jak wyliczają eksperci PKO BP w najnowszej analizie AgroNawigator inaczej sytuacja może przedstawiać się u głównych eksporterów ziarna tego zboża.

– Powołując się na badania Sigma Conseil, IGC wskazuje, że zasiewy pszenicy we Francji (największy eksporter pszenicy w UE) pod zbiory w sez. 2020/21, z powodu intensywnych opadów deszczów, jesienią 2019 obniżyły się prawdopodobnie o 10 proc. r/r, do poziomu najniższego od 19 lat – wyliczają eksperci PKO BP.

To może spowodować, że produkcja pszenicy w tym kraju zmniejszy się nawet o 16 proc. r/r, do 33,3 mln t, oddziałując w kierunku wzrostów cen tego zboża w drugiej połowie roku.

– Dodatkowo, biorąc pod uwagę problemy z zasiewami w Niemczech i Wlk. Brytanii (pomijając aspekt brexitu), unijna powierzchnia upraw pszenicy może zmaleć łącznie o 3,3 proc. r/r – czytamy dalej w AgroNawigatorze.

Ardanowski: we wtorek rząd zajmie się kwestią nawożenia azotem od 15 lutego

Susza w Polsce

Rosną też obawy o możliwość ponownego wystąpienia suszy w Polsce. W połowie stycznia gospodarstwo Wody Polskie poinformowały o występowaniu „bardzo intensywnej suszy atmosferycznej i rolniczej” na znacznym obszarze kraju m.in. Kujaw, woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Przyczyną jest bezśnieżna, sucha i jednocześnie ciepła zima.

– Niemniej, na tym etapie trudno oszacować jej wpływ na wyniki produkcyjne roślin, a kluczowe dla finalnych zbiorów będzie dalsze kształtowanie się czynników pogodowych – komentują bankowi analitycy.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 1 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,090SubskrybującySubskrybuj

Osobówką wjechał w pług podczepiony do ciągnika

W Pawłowicach na drodze DK-81 doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Ford uderzył w pług podczepiony do ciągnika rolniczego. Poszkodowani trafili do Szpitala...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE