Sezon 20/21: większa produkcja pszenicy na świecie, mniejsza w Europie

Światowa produkcja pszenicy w sezonie 2020/21 będzie wyższa w wyniku wzrostu powierzchni upraw, m.in. w Indiach.

AgroNawigator, pszenica, produkcja pszenicy

Więcej pszenicy na świecie…

Według wstępnych prognoz International Grains Council (IGC), produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2020/21 może wzrosnąć o 1 proc. r/r do 765 mln t.

– Projekcja zakłada silny wzrost powierzchni upraw w Indiach – blisko 9 proc. r/r. – czytamy w w najnowszej analizie AgroNawigator.

…mniej w Europie

Jednak jak wyliczają eksperci PKO BP w najnowszej analizie AgroNawigator inaczej sytuacja może przedstawiać się u głównych eksporterów ziarna tego zboża.

– Powołując się na badania Sigma Conseil, IGC wskazuje, że zasiewy pszenicy we Francji (największy eksporter pszenicy w UE) pod zbiory w sez. 2020/21, z powodu intensywnych opadów deszczów, jesienią 2019 obniżyły się prawdopodobnie o 10 proc. r/r, do poziomu najniższego od 19 lat – wyliczają eksperci PKO BP.

To może spowodować, że produkcja pszenicy w tym kraju zmniejszy się nawet o 16 proc. r/r, do 33,3 mln t, oddziałując w kierunku wzrostów cen tego zboża w drugiej połowie roku.

– Dodatkowo, biorąc pod uwagę problemy z zasiewami w Niemczech i Wlk. Brytanii (pomijając aspekt brexitu), unijna powierzchnia upraw pszenicy może zmaleć łącznie o 3,3 proc. r/r – czytamy dalej w AgroNawigatorze.

Ardanowski: we wtorek rząd zajmie się kwestią nawożenia azotem od 15 lutego

Susza w Polsce

Rosną też obawy o możliwość ponownego wystąpienia suszy w Polsce. W połowie stycznia gospodarstwo Wody Polskie poinformowały o występowaniu „bardzo intensywnej suszy atmosferycznej i rolniczej” na znacznym obszarze kraju m.in. Kujaw, woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Przyczyną jest bezśnieżna, sucha i jednocześnie ciepła zima.

– Niemniej, na tym etapie trudno oszacować jej wpływ na wyniki produkcyjne roślin, a kluczowe dla finalnych zbiorów będzie dalsze kształtowanie się czynników pogodowych – komentują bankowi analitycy.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie dla producentów świń – złożono 228 wniosków

Od 2 do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE