Sezon 2015/16: areał zasiewów rzepaku ozimego zmaleje

  • Rynek europejski

Zmaleje areał zasiewów rzepaku ozimego w przyszłym sezonie 2015/16 w UE.
Według ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej, będącej największym światowym producentem i konsumentem rzepaku, wynosi ok. 6,5 mln ha (niższa o 4 % w porównaniu z rokiem poprzednim).

Spadek areału spowodowały między innymi niskie ceny rzepaku i zmniejszenie opłacalności produkcji. Eksperci MRZ przewidują, że plony rzepaku będą mniejsze od wysokich tegorocznych, także z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w okresie jesiennym.

"Zakładając plony rzepaku na poziomie średniej z ostatnich lat, przy niższej powierzchni jego zasiewów, można oczekiwać, że przyszłoroczne zbiory w UE będą mniejsze od rekordowo wysokich tegorocznych" – raportuje BGŻ.

Czytaj więcej:
Copa-Cogeca chce zapobiec załamaniu się rynku. Apeluje o nową pomoc dla rolników od 2015 roku
Jeszcze większe zbiory rzepaku niż szacowano

 

  • Ukraina

Ukraina jest jednym z największych eksporterów rzepaku na świecie, zaraz za Kanadą i Australią. Spadek powierzchni zasiewów rzepaku ozimego dotyczy także i jej. Badacze MRZ szacują, że obniżyła się ona do 860 tys. ha, co oznacza, że jest niższa o 25% od średniej z ostatnich 5 lat.

"Areał zasiewów rzepaku ozimego w tym kraju obniża się już od kilku lat, co ma związek z rosnącą popularnością upraw jarych, które są mniej wrażliwe na niesprzyjające warunki pogodowe niż ozime" – czytamy w raporcie BGŻ

Podobnie jak w UE przyszłoroczne plony rzepaku będą prawdopodobnie niższe od wysokich tegorocznych. Spowodowane to będzie mniejszym zużyciem środków produkcji przez wzrost ich cen (ograniczone dostawy gazu ziemnego z Rosji – po wyższej cenie – przyczyniły się do podwyżek cen m.in. nawozów). Jest jednak za wcześnie by wstępnie prognozować skalę spadku przyszłorocznych zbiorów (trudno przewidzieć, jak duże będą np. straty zimowe w tym kraju, a te w ostatnich 5 sezonach były bardzo zróżnicowane, obejmując od ok. 3% do 45% powierzchni zasiewów rzepaku ozimego), raportuje BGŻ.

\"\"

 

  • Rynek światowy

"Kolejny tydzień z rzędu drożeje soja na giełdzie w Chicago. W ostatni piątek 31.10, jej cena w kontrakcie najbliższym (listopad 2014) wyniosła 384,49 USD/t i była o 7,1% wyższa niż przed tygodniem. Cena soi z terminem realizacji w styczniu 2015 roku zwiększyła się o 6,7% do 385,61 USD/t. Niemniej, surowiec ten jest ciągle dużo tańszy r/r." – komentuje BGŻ.

Pomimo prognoz rekordowych zbiorów soi, ceny rosną z powodu ograniczonej sprzedaży przez amerykańskich producentów. Decydują się oni na przechowanie nasion oczekując na wyższe ceny. Dlatego też newiele surowca trafia do tłoczenia, co powoduje niedobór śruty w USA.

Badacze szacują, że postępujące zbiory soi i wzrost podaży nasion na rynku powinien w najbliższych 2-3 tygodniach wpłynąć na rozładowanie napiętej sytuacji na rynku kompleksu sojowego za oceanem (za Sparks), informuje BGŻ.

 

Źródło: BGŻ

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics