Sezon 2015/16: areał zasiewów rzepaku ozimego zmaleje

  • Rynek europejski

Zmaleje areał zasiewów rzepaku ozimego w przyszłym sezonie 2015/16 w UE.
Według ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej, będącej największym światowym producentem i konsumentem rzepaku, wynosi ok. 6,5 mln ha (niższa o 4 % w porównaniu z rokiem poprzednim).

Spadek areału spowodowały między innymi niskie ceny rzepaku i zmniejszenie opłacalności produkcji. Eksperci MRZ przewidują, że plony rzepaku będą mniejsze od wysokich tegorocznych, także z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w okresie jesiennym.

"Zakładając plony rzepaku na poziomie średniej z ostatnich lat, przy niższej powierzchni jego zasiewów, można oczekiwać, że przyszłoroczne zbiory w UE będą mniejsze od rekordowo wysokich tegorocznych" – raportuje BGŻ.

Czytaj więcej:
Copa-Cogeca chce zapobiec załamaniu się rynku. Apeluje o nową pomoc dla rolników od 2015 roku
Jeszcze większe zbiory rzepaku niż szacowano

 

  • Ukraina

Ukraina jest jednym z największych eksporterów rzepaku na świecie, zaraz za Kanadą i Australią. Spadek powierzchni zasiewów rzepaku ozimego dotyczy także i jej. Badacze MRZ szacują, że obniżyła się ona do 860 tys. ha, co oznacza, że jest niższa o 25% od średniej z ostatnich 5 lat.

"Areał zasiewów rzepaku ozimego w tym kraju obniża się już od kilku lat, co ma związek z rosnącą popularnością upraw jarych, które są mniej wrażliwe na niesprzyjające warunki pogodowe niż ozime" – czytamy w raporcie BGŻ

Podobnie jak w UE przyszłoroczne plony rzepaku będą prawdopodobnie niższe od wysokich tegorocznych. Spowodowane to będzie mniejszym zużyciem środków produkcji przez wzrost ich cen (ograniczone dostawy gazu ziemnego z Rosji – po wyższej cenie – przyczyniły się do podwyżek cen m.in. nawozów). Jest jednak za wcześnie by wstępnie prognozować skalę spadku przyszłorocznych zbiorów (trudno przewidzieć, jak duże będą np. straty zimowe w tym kraju, a te w ostatnich 5 sezonach były bardzo zróżnicowane, obejmując od ok. 3% do 45% powierzchni zasiewów rzepaku ozimego), raportuje BGŻ.

\"\"

 

  • Rynek światowy

"Kolejny tydzień z rzędu drożeje soja na giełdzie w Chicago. W ostatni piątek 31.10, jej cena w kontrakcie najbliższym (listopad 2014) wyniosła 384,49 USD/t i była o 7,1% wyższa niż przed tygodniem. Cena soi z terminem realizacji w styczniu 2015 roku zwiększyła się o 6,7% do 385,61 USD/t. Niemniej, surowiec ten jest ciągle dużo tańszy r/r." – komentuje BGŻ.

Pomimo prognoz rekordowych zbiorów soi, ceny rosną z powodu ograniczonej sprzedaży przez amerykańskich producentów. Decydują się oni na przechowanie nasion oczekując na wyższe ceny. Dlatego też newiele surowca trafia do tłoczenia, co powoduje niedobór śruty w USA.

Badacze szacują, że postępujące zbiory soi i wzrost podaży nasion na rynku powinien w najbliższych 2-3 tygodniach wpłynąć na rozładowanie napiętej sytuacji na rynku kompleksu sojowego za oceanem (za Sparks), informuje BGŻ.

 

Źródło: BGŻ

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here