Siarczyste mrozy powodują wzrost cen zbóż

Ceny zbóż na giełdach poszły w górę. Spowodowane jest to falą siarczystych mrozów odnotowywanych w Europie. Nasilają się obawy o ewentualność wystąpienia strat mrozowych, co może rzutować na wysokość tegorocznej produkcji. – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Poprzedni tydzień przyniósł kontynuację zwyżek notowań giełdowych zbóż. Pszenica w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie przez tydzień podrożała z 209,25 EUR/tonę do 216,25 EUR/tonę, a kukurydza w najbliższym kontrakcie – z 205,25 EUR/tonę do 207,25 EUR/tonę – informuje FAMMU/FAPA.

Zboża drożały także na CBoT. Tutaj kontrakt terminowy na pszenicę konsumpcyjną w ciągu tygodnia zyskał na wartości z 249,8 USD/tonę do 253,7 USD/tonę, natomiast dla kukurydzy – z 240,1 USD/tonę do 244,8 USD/tonę.

Zmniejszają się możliwości eksportowe krajów basenu Morza Czarnego. Coraz bardziej realne staje się zastosowanie ceł w rosyjskim eksporcie zbóż – wynika z analiz FAMMU/FAPA.

Dotychczasowy eksport z tego kraju szacowany jest na ok. 19 mln ton, a w grudniu ub.r. rząd zapowiadał wprowadzenie restrykcji przy przekroczeniu pułapu eksportu w wysokości 23-25 mln ton.

Niepokojąco wygląda sytuacja w uprawach ozimych na Ukrainie. Ekstremalnie niskie temperatury mogą oznaczać dalsze negatywne korekty tegorocznych prognoz. Ucierpi przede wszystkim pszenica. W tym tygodniu pojawiła się wiadomość o wstrzymaniu ruchu składów kolejowych ze zbożem poza obszar Ukrainy. Decyzję podjęła administracja ukraińskich kolei. Oznacza to czasowe wstrzymanie eksportu zbóż, transportowanych drogą kolejową z Ukrainy. Zakaz wszedł w życie z dniem 1 lutego br.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źróło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here