Siekierski w Wielkopolsce: Środki na walkę z ASF i pomoc dla rolników

– Trzeba ustalić, jakie podjąć działania w zakresie walki z ASF i odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Potrzebna jest także zmiana podejścia części rolników, uświadomienia im, jak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski na spotkaniu w Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu.

Spotkanie w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii z udziałem ministra Czesława Siekierskiego (fot. MRiRW)
Siekierski w Wielkopolsce: Środki na walkę z ASF i pomoc dla rolników

Praca Inspekcji Weterynaryjnej

– Bardzo Wam dziękuję za Waszą ważną i trudną pracę. Praca służb, w tym Inspekcji Weterynaryjnej, jest bardzo istotna w procesie zapewnienia bezpieczeństwa żywności – zwrócił się minister Siekierski do przedstawicieli Inspekcji.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że konieczne jest ustalenie, jakie należy podjąć działania, żeby odbudować pogłowie trzody chlewnej. Zauważył też, że po likwidacji ogniska ASF w danej hodowli w większości przypadków problem nie wraca.

Nie należy straszyć ASF-em, ale też nie można go ukrywać – stwierdził minister.

Minister wskazał, że czasem wśród rolników brakuje świadomości, że wydawałoby się niewinna czynność, jak wyjście na grzyby, może przynieść określone i bardzo poważne skutki.

– Ważne, żeby edukować, uświadamiać. Przekazuję tę uwagę Inspekcji Weterynaryjnej do rozważenia, bo to Wy macie największą wiedzę i świadomość sytuacji – powiedział szef resortu rolnictwa.

Uświadamianie i przekonywanie rolników

– Ważne, żeby ustalić, jaki będzie najlepszy sposób tworzenia informacji, przekazu dla rolników. Spotkania z rolnikami są dobrą formułą. Pomagają przekonać nieprzekonanych – stwierdził minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że bardzo ważne jest, aby rolnicy byli świadomi, że procedury bioasekuracji są kluczowe. Powstały przecież na podstawie analiz i doświadczeń.

– Rozumiem, że każdy kieruje się własnym interesem. Może też sądzić, że jego ten problem nie dotyczy. Jednak konkretne przypadki świadczą o tym, że wyłamywanie się z obowiązujących zasad bioasekuracji nie jest dobrą drogą – powiedział minister.

Środki na walkę z ASF i pomoc dla rolników

– To dobry moment – teraz, gdy trwa ustalanie budżetu na rok 2025, żeby zabezpieczyć środki na wzmożoną pracę służb i na pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał także o swojej wczorajszej rozmowie z Ministrem Finansów.

– Rozmawialiśmy o szkodach i stratach rolników oraz możliwościach wsparcia. Podkreśliłem, że próba oszczędzania w tym obszarze i brak wsparcia rolników, a co za tym idzie, niezachowanie ciągłości produkcji, przyniesie negatywne skutki w przyszłości. Powiedziałem jasno, że jeżeli walczę o sprawy rolników, to walczę o dobro całego kraju – poinformował minister.

Minister Siekierski powiedział także o trwających rozmowach z Ministerstwem Środowiska i Klimatu ws. stanu pogłowia dzików, także o problemach związanych z innymi dzikimi zwierzętami.

Przyczyny wzrostu liczby ognisk ASF

Minister Siekierski stwierdził, że przyczyny wzmożonej liczby zachorowań świń na ASF mogą być bardzo różne: np. okres wakacyjny i wzmożony ruch w lasach, wysokie temperatury, obniżona odporność świń, wielkość hodowli czy kwestia zastosowania lub nie dodatkowego elementu ryzyka w postaci ściółki.

– Jednak jedno jest pewne: łamanie procedur bioasekuracji przynosi szkody – zauważył minister.

Źródło: MRiRW

Advertisement
Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieprzychylne czasy dla europejskiego rolnictwa. Co nam zagraża?

Ostatnie wydarzenia związane z rolnictwem w Unii Europejskiej nie napawają optymizmem. Komisja Europejska ogłosiła wyniki dialogu strategicznego, przy którym zielony ład wydaje się być dzisiaj bardzo...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics