Singapur poszukuje mięsa drobiowego

W kontaktach handlowych pomiędzy Malezją a Singapurem „zagrzmiało”. Malezyjski rząd, powołując się na niedobór mięsa drobiowego i gwałtowne wzrosty jego cen na rynku wewnętrznym, w dniu 23 maja ogłosił, że od czerwca obowiązywać będzie zakaz eksportu kurczaków z Malezji.

Singapur poszukuje mięsa drobiowego
Singapur poszukuje mięsa drobiowego

Władze spotkały się z największymi producentami drobiu w kraju w celu omówienia aktualnej sytuacji i możliwych dalszych kroków, w tym z firmą Leong Hup Poultry. Malezyjska Komisja ds. Konkurencji bada doniesienia, że istnieją kartele kontrolujące ceny i produkcję kurczaków  wśród największych graczy na rynku. Śledztwo ma się zakończyć pod koniec czerwca i zostaną podjęte surowe działania przeciwko wszelkim firmom, które sabotują podaż. Wstrzymaniem sprzedaży zagranicznej przez Malezję zaniepokojeni są importerzy drobiu z Singapuru, który to kraj jest jednym z największych kupców malezyjskich kurczaków.

Singapurska Agencja Żywności (SFA) potwierdziła, że firmy importujące już poszukują alternatywnych źródeł dostaw zagranicznych dla schłodzonego mięsa oraz mobilizują dotychczasowych kontrahentów do zwiększenia wolumenu wysyłek mrożonego mięsa kurcząt.  Według statystyk SFA, w roku 2021 przywóz kurczaków z Malezji do Singapuru wyniósł blisko 73,0 tys. ton. Oznacza to, że malezyjskie dostawy stanowiły około 34,0 proc. całkowitego importu. Mięso z kurcząt jest bardzo popularne wśród singapurskich konsumentów – w 2020 roku jego spożycie wyniosło 36 kilogramów na mieszkańca rocznie. Ciekawostką jest, że większość kurczaków z Malezji jest przywożono jako żywiec, a ubój odbywa się w singapurskich zakładach. Agencja SFA spodziewa się  wystąpienia tymczasowych zakłóceń w łańcuchu dostaw schłodzonego mięsa, dlatego zaapelowano do konsumentów, aby tymczasowo wybierali mięso mrożone podczas zakupów.

Malezyjscy producenci kurczaków obawiają się, że zakaz w dłuższej perspektywie bardzo zaszkodzi lokalnej branży i dotychczasowi odbiorcy po zniesieniu restrykcji zmniejszą zamówienia ponieważ znajdą alternatywnych dostawców zagranicznych. Powołują się na przeszłe doświadczenia związane z wprowadzeniem przez rząd zakazu eksportu jaj z Malezji w okresie trwania pandemii COVID – 19. Po wznowieniu eksportu okazało się, że Singapur zmniejszył import jaj o połowę, co spowodowało nadwyżkę jaj na rynku krajowym.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE