Skandal ze skażonymi jajami. Ich ceny gwałtownie rosną

W ciągu ostatniego tygodnia ceny jaj u polskich producentów wzrosły o około 20 procent. Prawdopodobną przyczyną tej zwyżki jest kryzys w Holandii związany z zamknięciem większości tamtejszych ferm związku z wykryciem skażenia jajek owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil. Pozostałości środka znaleziono także na jajkach w Belgii i Francji.

\"rolnictwo,

Agencja odpowiadająca za bezpieczeństwo żywności w Holandii podjęła decyzję o wycofaniu jaj i zamknięciu ferm ze względu na obecność na fermach insektycydu zawierającego szkodliwą dla ludzi substancję – fipronil. Skażone jaja wykryto także w Belgii i Francji.

– Jeszcze 2 sierpnia liczba przedsiębiorstw, którym wstrzymano operacje wynosiła 180. Po dokładnym sprawdzeniu listę restrykcyjną skrócono do 147 podmiotów. Z tej liczby, 58 firm drobiarskich uznano za produkujące jaja, które są niebezpieczne dla dzieci – informuje Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Według dyrektora KIPDiP pozostałe fermy wytwarzają produkty, w których zawartość fipronilu co prawda nie przekracza norm, ale wroby te zostały uznane za „mogące stwarzać zagrożenie dla publicznego bezpieczeństwa”. Wbrew początkowym decyzjom holenderski nadzorca rynku rozpoczął wycofywanie jaj dostarczonych do handlu. Skalę tej operacji ocenia się na „miliony jaj”. 

Holenderski kryzys wpłynął na gwałtowny wzrost cen jaj w Polsce

Efektem kryzysu w Holandii jest gwałtowny wzrost cen jaj w Polsce. W hurcie wartość jaj wzrosła o około 20 procent. Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP, nie spodziewa się jednak, aby zmiany cen hurtowych w pociągnęły za sobą podwyżki w sklepach.

– Ceny detaliczne mogą się zmienić, ale mniej znacząco – mówi Szymyślik.

Nie można wykluczyć, że w krótkim terminie wzrośnie także zapotrzebowanie na zagraniczne dostawy mięsa drobiowego z Polski.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here