Skandaliczne wyniki kontroli ferm zwierząt futerkowych

Na blisko 90 proc. ferm zwierząt futerkowych nie przestrzegało się wymogów ochrony środowiska, w połowie działalność była prowadzona w nielegalnie wybudowanych obiektach, a w ok. 30 proc. szwankowała kontrola weterynaryjna – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Jak informuje TVP Infio, "NIK krytykuje m.in. państwowy nadzór nad fermami zwierząt futerkowych. Chodzi m.in. o inspekcję weterynaryjną. Ale rząd zapewnia, że niedociągnięcia zostały już poprawione. Na wszelki wypadek, w tym roku zostanie sprawdzona każda z ferm lisów, królików, jenotów oraz norek. Kontrole już się zaczęły.

Dostało się też właścicielom ferm. Ci jednak odrzucają te zarzuty.

– Nie mogę się zgodzić. Branża jest transparentna. Staramy się robić wszystko, aby zwierzęta były w dobrych warunkach – mówi Daniel Chmielecki, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Tłumaczą się także przedstawiciele resortu rolnictwa. Ale, ich zdaniem, raport NIK-u dotyczy sytuacji z lat 2009-2010 i nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością, bo błędy naprawiono.

Rzeczywiście w tych powiatach, gdzie wystąpiła kontrola były nieprawidłowości, ale wobec części powiatowych lekarzy weterynarii zostały wyciągnięte już konsekwencje służbowe – tłumaczy wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

Inspekcję Weterynaryjną oraz hodowców zwierząt futerkowych czeka teraz ciężka praca, aby podobne zarzuty nie powtórzyły się w przyszłości.

– Jako związek opracujemy Przewodnik Dobrej Praktyki dla Hodowców Zwierząt Futerkowych
– deklaruje Daniel Chmielecki.

Hodowla zwierząt futerkowych ma w Polsce długą tradycję sięgającą lat dwudziestych ubiegłego stulecia. W latach 90-tych nastąpił jej upadek, potem powolne odrodzenie. Teraz biznes ten daje zatrudnienie około 50 tysiącom osób. Produkujemy głównie na eksport do Rosji i Chin. Zeszłoroczne przychody ze sprzedaży skór sięgnęły 400 milionów euro. Jesteśmy trzecim producentem na świecie."

Źródło: Witold Katner, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics