Skorupski: ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane

Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski poinformował, że ognisko ptasiej grypy na fermie w Deszcznie w woj. lubuskim zostało zlikwidowane, a wszystkie ptaki zostały zutylizowane.

 

\"rolnictwo,


3 grudnia Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził obecność wirusa H5N8 u gęsi na fermie Deszcznie w woj. lubuskim. W gospodarstwie było ok. 700 ptaków.

Tego samego dnia wojewoda lubuski zwołał sztab kryzysowy. Wydał także rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony-wokół ogniska o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony – wokół ogniska o promieniu ok. 10 km.  Służbom weterynaryjnym, straży, inspekcji oraz władzom samorządowym zostały przydzielone odpowiednie działania. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy miesiące.

5 grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wszystkie ptaki w ognisku choroby zostały zlikwidowane, a ich zwłoki zostały przekazane do utylizacji.

Jednocześnie trwają działania związane z ostatecznym oczyszczaniem i dezynfekcją w/w gospodarstwa – wyjaśnia Skorupski.

Podobne ogniska wirusa pojawiły się także w hodowlach drobiu i u ptactwa dzikiego na terenie Europy. Wirus H5N8 zaatakował w Niemczech i Austrii i na Węgrzech. Pojawił się także w Szwajcarii, Holandii, Chorwacji i Danii.

W Polsce ptasia grypa w stadach drobiu hodowlanego pojawiła się dwa razy: na przełomie 2005 i 2006 roku oraz w 2007 roku. Straty producentów spowodowane ostatnim wystąpieniem wirusa zostały oszacowane na 19 mln zł.

Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here