Na plantacjach buraków obserwujemy obecność motyli i larw pierwszego pokolenia skośnika buraczaka. Młode larwy żerują wewnątrz nasady ogonków liści sercowych. Aby je znaleźć zaleca się skorzystać z noża, delikatnie po kawałku ścinając końcówkę ogonka.
W późniejszym terminie zewnętrznym objawem obecności starszych larw szkodnika są czarne odchody na główce buraka, które można pomylić z niedoborem boru.
W celu zlikwidowania tego bardzo groźnego szkodnika konieczny jest zabieg insektycydem Coragen 200 SC w dawce 125 ml/ha wraz z adiuwantem Ento Maxx w stężeniu 0,75 % (obydwa preparaty są dostępne w cukrowni).
Wykaz lokalizacji wraz z terminami pojawienia się szkodnika i prognozowanymi terminami zwalczania jest dostępny na stronie LIZ: Monitoring i terminy zwalczania.
„Zalecamy terminowe wykonanie zabiegów, gdyż w późniejszym terminie zabiegi są nieskuteczne a straty powodowane przez szkodnika prowadzą do dużego obniżenia plonu buraków i zawartości cukru. W skrajnych przypadkach mocno uszkodzone korzenie buraków nie nadają się do przerobu” – zalecają doradcy LIZ.
Źródło: LIZ