Skośnik Buraczak w ataku! Co robić aby ochronić uprawy?

Na plantacjach buraków obserwujemy obecność motyli i larw pierwszego pokolenia skośnika buraczaka. Młode larwy żerują wewnątrz nasady ogonków liści sercowych. Aby je znaleźć zaleca się skorzystać z noża, delikatnie po kawałku ścinając końcówkę ogonka.

Skośnik Buraczak w ataku! Co robić aby ochronić uprawy?

W późniejszym terminie zewnętrznym objawem obecności starszych larw szkodnika są czarne odchody na główce buraka, które można pomylić z niedoborem boru. 

W celu zlikwidowania tego bardzo groźnego szkodnika konieczny jest zabieg insektycydem Coragen 200 SC w dawce 125 ml/ha wraz z adiuwantem Ento Maxx w stężeniu 0,75 %  (obydwa preparaty są dostępne w cukrowni).

Wykaz lokalizacji wraz z terminami pojawienia się szkodnika i prognozowanymi terminami zwalczania jest dostępny na stronie LIZ: Monitoring i terminy zwalczania.

„Zalecamy terminowe wykonanie zabiegów, gdyż w późniejszym terminie zabiegi są nieskuteczne a straty powodowane przez szkodnika prowadzą do dużego obniżenia plonu buraków i zawartości cukru. W skrajnych przypadkach mocno uszkodzone korzenie buraków nie nadają się do przerobu” – zalecają doradcy LIZ.

Źródło: LIZ

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do materiału siewnego. Jakie stawki?

Jeszcze tylko do 10 lipca trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Dokumenty przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics