Skupował bydło i nie płacił. Milionowe straty poszkodowanych dostawców

Nawet do 10 lat więzienia grozi 49-letniemu prezesowi ubojni mieszczącej się na terenie powiatu płońskiego. Prokuratura zarzuciła mężczyźnie oszustwa na szkodę 15 dostawców bydła. Poszkodowani ponieśli straty oszacowane na ponad 7 mln zł.

Skupował bydło i nie płacił. Milionowe straty poszkodowanych dostawców
Skupował bydło i nie płacił. Milionowe straty poszkodowanych dostawców

Oszustwo przy skupie bydła

W styczniu 2019 r. prokuratura powierzyła policjantom z płońskiej komendy do prowadzenia śledztwo dotyczące oszustwa przy skupie bydła. Postępowanie wszczęte zostało na skutek doniesień dostawców, którzy nie otrzymali zapłaty od swojego kontrahenta – ubojni mieszczącej się na terenie powiatu płońskiego. Sprawa była trudna i skomplikowana. Do jej prowadzenia wyznaczony został jeden z funkcjonariuszy z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.

Policjant pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Płońsku skrupulatne gromadził dowody w tej sprawie. Ustalił pełną listę pokrzywdzonych podmiotów oraz wykonał dziesiątki przesłuchań i skomplikowanych analiz. Ustalił także przyczynę pogorszenia się sytuacji finansowej spółki. Zgromadził materiał dowodowy wskazujący osobę, która miała pełną świadomość w trakcie zawierania transakcji z kontrahentami, że wprowadza je w błąd.

Dostawcy nie otrzymywali zapłaty za dostarczone bydło

Jak wynika z zebranych dowodów ubojnia nabywała bydło z odroczonym terminem płatności. Prezes firmy pomimo tego, że wiedział o złej sytuacji finansowej spółki wprowadzał swoich kontrahentów w błąd co do możliwości zrealizowania zobowiązań. 15 ustalonych w ramach prowadzonego postępowania dostawców, nie otrzymywało zapłaty za dostarczane bydło.

Łączna wysokość poniesionych przez nich strat wynosi ponad 7 mln zł. W odniesieniu do poszczególnych pokrzywdzonych jest to od kilku do kilkudziesięciu dostaw o łącznej wartości od 230 tys. zł. do nawet blisko 1,4 mln zł.

Do tego mężczyzna pomimo nałożonego na niego obowiązku przez kilka lat nie składał sprawozdań finansowych. Ukrywał w ten sposób swoje dochody.

Dziewczynka wpadła do szybu elewatora zbożowego

15 zarzutów – 10 lat więzienia

Na podstawie zgromadzonego, niepodważalnego materiału dowodowego podejrzanemu 49-latkowi przedstawiono 15 zarzutów związanych z oszustwem oraz zarzut związany z nieskładaniem wymaganych sprawozdań finansowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa grozi mu do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli mienie o wartości ponad 950 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Płońsku oraz Komenda Powiatowa w Płońsku.

Autor: podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Policja Mazowiecka

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − trzy =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE