Skuteczne zaprawy nasienne

Od czego zależy optymalne działanie fungicydów do zaprawiania materiału siewnego? To efekt skuteczności biologicznej – czyli spektrum zwalczanych chorób w uprawach, których dotyczy zakres rejestracji – oraz zdolności utrzymywania się zaprawy na powierzchni ziarniaków, bez efektu osypywania. Aby zweryfikować tę drugą cechę w odniesieniu do wprowadzonych ostatnio na rynek zapraw Triter 050 FS oraz Madron 50 FS, firma INNVIGO zleciła badanie w laboratorium posiadającym certyfikat ESTA.

zaprawy nasienne, zboża, Innvigo, Triter, Madron, Andrzej Borychowski, Tritikonazol, fludioksonil

Oferta produktowa polskiej firmy INNVIGO powiększyła się w ostatnim czasie m.in. o dwa preparaty fungicydowe w formie koncentratu do zaprawiania materiału siewnego: Triter 050 FS oraz Madron 50 FS. Decydując się na wprowadzenie środków z tego segmentu, INNVIGO stworzyło kompletną technologię ochrony zbóż.

Skuteczne zaprawy nasienne

Jest to dopełnienie naszej oferty. Dzięki temu możemy zaproponować pełną paletę ochrony – poczynając właśnie od tych zapraw, następnie poprzez herbicydy, zarówno jesienne, jak i wiosenne, fungicydy, gdzie mamy pełną gamę najważniejszych substancji aktywnych dostępnych na rynku, kończąc oczywiście na insektycydach oraz regulatorach wzrostu – powiedział Andrzej Borychowski, specjalista ds. badań i rozwoju w INNVIGO.

Zarejestrowane zaprawy to preparaty jednoskładnikowe: Triter 050 FS zawiera tritikonazol, a Madron 50 FS – fludioksonil. To dwie najważniejsze substancje aktywne, dostępne obecnie w preparatach tego typu.

Generalnie w zaprawach fungicydowych stosowane są dwa rodzaje substancji aktywnych. Pierwszy typ to działające powierzchniowo, czyli zwalczające patogeny, które znajdują się na okrywie nasiennej lub w powierzchniowej części ziarna – dzięki nim zwalczane są choroby, takie jak różnego typu zgorzele siewek czy śnieć cuchnąca. Drugi rodzaj to zaprawy systemiczne, które działają wewnątrz ziarniaka, zwalczając różnego rodzaju pasiastości, plamistości, głownię pyląca jęczmienia, śnieć cuchnącą i śnieć gładką, zgorzele oraz patogeny odpowiedzialne za septoryjną zgorzel siewek.

Tritikonazol i fludioksonil – działanie

Tritikonazol, zawarty w preparacie Triter 050 FS, to substancja czynna z grupy triazoli o działaniu systemicznym, która bardzo dobrze zabezpiecza przed różnego rodzaju chorobami odnasiennymi i odglebowymi. Może być stosowana zapobiegawczo lub leczniczo – w czasie rozwoju ziarniaka wnika do jego wnętrza i jest w stanie kontrolować czy zwalczać choroby, które znajdują się pod okrywą nasienną.

Natomiast substancją czynną preparatu Madron50 FS jest fludioksonil, który wchodzi również w skład fungicydów do stosowania w formie oprysków, ale wyłącznie w ochronie owoców. Fludioksonil wykazuje bardzo dużą skuteczność – zwłaszcza w zwalczaniu grzybów z rodzaju fusarium, powodujących wiele chorób, w tym zgorzele siewek, pleśń śniegową, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła, fuzariozę liści zbóż oraz fuzariozę kłosów. Fludioksonil charakteryzuje się ponadto tym, że nie ogranicza wschodów roślin (co może nastąpić po użyciu wielu preparatów chemicznych, które nie zawsze są całkowicie neutralne dla roślin uprawnych i mogą hamować ich wzrost, a nawet wywoływać przejściowe efekty toksyczne). To istotne szczególnie w razie opóźnionych siewów, gdyż dzięki temu zaprawa Madron 50 FS nie będzie dodatkowo spowalniała wschodu i wzrostu roślin. Kolejny atut fludioksonilu jest taki, że stanowi on doskonały komponent w programach antyodpornościowych, ponieważ nie występuje w żadnych fungicydach stosowanych nalistnie w roślinach rolnych.

Skuteczność i trwałość zaprawy

Sprawdzone substancje chemiczne to jednak nie wszystko. Aby zaprawa była rzeczywiście skuteczna, a co za tym idzie, zdobyła uznanie producentów rolnych, musi łączyć dwie cechy. Pierwsza to właśnie skuteczność biologiczna, tzn. odpowiednie zwalczanie chorób w połączeniu z zakresem rejestracji (dopuszczone stosowanie w określonych zbożach i na konkretne choroby). Drugą jest długotrwałe utrzymywanie się zaprawy na powierzchni ziarniaków, bez efektu osypywania. Co prawda można sprawdzić wizualnie, czy ziarno jest dobrze pokryte, wybarwione itd., ale lepiej zaufać profesjonalnym metodom badawczym.

zaprawy nasienne, zboża, Innvigo, Triter, Madron, Andrzej Borychowski, Tritikonazol, fludioksonil

Firma INNVIGO poddała właśnie takiej ocenie wprowadzone na rynek zaprawy Triter 050 FS i Madron 50 FS, zlecając badanie w laboratorium posiadającym certyfikat ESTA (European Seed Treatment Assurance, czyli Europejska Gwarancja Jakości Zaprawiania Nasion). – Pozytywne wyniki testu Heubacha były dla nas bardzo satysfakcjonujące, tzn. parametry zapraw okazały się bardzo dobre i dobre – komentował Andrzej Borychowski z INNVIGO. – Trzeba pamiętać, że dużo zależy od tego, w jaki sposób jest nanoszona zaprawa: na mokro, za pomocą piany – ponieważ to właśnie piana gwarantuje najbardziej precyzyjne roznoszenie substancji po powierzchni ziarniaków.

 Redakcja AgroNews, fot. Innvigo

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics