Skuteczne zaprawy nasienne

Od czego zależy optymalne działanie fungicydów do zaprawiania materiału siewnego? To efekt skuteczności biologicznej – czyli spektrum zwalczanych chorób w uprawach, których dotyczy zakres rejestracji – oraz zdolności utrzymywania się zaprawy na powierzchni ziarniaków, bez efektu osypywania. Aby zweryfikować tę drugą cechę w odniesieniu do wprowadzonych ostatnio na rynek zapraw Triter 050 FS oraz Madron 50 FS, firma INNVIGO zleciła badanie w laboratorium posiadającym certyfikat ESTA.

zaprawy nasienne, zboża, Innvigo, Triter, Madron, Andrzej Borychowski, Tritikonazol, fludioksonil

Oferta produktowa polskiej firmy INNVIGO powiększyła się w ostatnim czasie m.in. o dwa preparaty fungicydowe w formie koncentratu do zaprawiania materiału siewnego: Triter 050 FS oraz Madron 50 FS. Decydując się na wprowadzenie środków z tego segmentu, INNVIGO stworzyło kompletną technologię ochrony zbóż.

Skuteczne zaprawy nasienne

Jest to dopełnienie naszej oferty. Dzięki temu możemy zaproponować pełną paletę ochrony – poczynając właśnie od tych zapraw, następnie poprzez herbicydy, zarówno jesienne, jak i wiosenne, fungicydy, gdzie mamy pełną gamę najważniejszych substancji aktywnych dostępnych na rynku, kończąc oczywiście na insektycydach oraz regulatorach wzrostu – powiedział Andrzej Borychowski, specjalista ds. badań i rozwoju w INNVIGO.

Zarejestrowane zaprawy to preparaty jednoskładnikowe: Triter 050 FS zawiera tritikonazol, a Madron 50 FS – fludioksonil. To dwie najważniejsze substancje aktywne, dostępne obecnie w preparatach tego typu.

Generalnie w zaprawach fungicydowych stosowane są dwa rodzaje substancji aktywnych. Pierwszy typ to działające powierzchniowo, czyli zwalczające patogeny, które znajdują się na okrywie nasiennej lub w powierzchniowej części ziarna – dzięki nim zwalczane są choroby, takie jak różnego typu zgorzele siewek czy śnieć cuchnąca. Drugi rodzaj to zaprawy systemiczne, które działają wewnątrz ziarniaka, zwalczając różnego rodzaju pasiastości, plamistości, głownię pyląca jęczmienia, śnieć cuchnącą i śnieć gładką, zgorzele oraz patogeny odpowiedzialne za septoryjną zgorzel siewek.

Tritikonazol i fludioksonil – działanie

Tritikonazol, zawarty w preparacie Triter 050 FS, to substancja czynna z grupy triazoli o działaniu systemicznym, która bardzo dobrze zabezpiecza przed różnego rodzaju chorobami odnasiennymi i odglebowymi. Może być stosowana zapobiegawczo lub leczniczo – w czasie rozwoju ziarniaka wnika do jego wnętrza i jest w stanie kontrolować czy zwalczać choroby, które znajdują się pod okrywą nasienną.

Natomiast substancją czynną preparatu Madron50 FS jest fludioksonil, który wchodzi również w skład fungicydów do stosowania w formie oprysków, ale wyłącznie w ochronie owoców. Fludioksonil wykazuje bardzo dużą skuteczność – zwłaszcza w zwalczaniu grzybów z rodzaju fusarium, powodujących wiele chorób, w tym zgorzele siewek, pleśń śniegową, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła, fuzariozę liści zbóż oraz fuzariozę kłosów. Fludioksonil charakteryzuje się ponadto tym, że nie ogranicza wschodów roślin (co może nastąpić po użyciu wielu preparatów chemicznych, które nie zawsze są całkowicie neutralne dla roślin uprawnych i mogą hamować ich wzrost, a nawet wywoływać przejściowe efekty toksyczne). To istotne szczególnie w razie opóźnionych siewów, gdyż dzięki temu zaprawa Madron 50 FS nie będzie dodatkowo spowalniała wschodu i wzrostu roślin. Kolejny atut fludioksonilu jest taki, że stanowi on doskonały komponent w programach antyodpornościowych, ponieważ nie występuje w żadnych fungicydach stosowanych nalistnie w roślinach rolnych.

Skuteczność i trwałość zaprawy

Sprawdzone substancje chemiczne to jednak nie wszystko. Aby zaprawa była rzeczywiście skuteczna, a co za tym idzie, zdobyła uznanie producentów rolnych, musi łączyć dwie cechy. Pierwsza to właśnie skuteczność biologiczna, tzn. odpowiednie zwalczanie chorób w połączeniu z zakresem rejestracji (dopuszczone stosowanie w określonych zbożach i na konkretne choroby). Drugą jest długotrwałe utrzymywanie się zaprawy na powierzchni ziarniaków, bez efektu osypywania. Co prawda można sprawdzić wizualnie, czy ziarno jest dobrze pokryte, wybarwione itd., ale lepiej zaufać profesjonalnym metodom badawczym.

zaprawy nasienne, zboża, Innvigo, Triter, Madron, Andrzej Borychowski, Tritikonazol, fludioksonil

Firma INNVIGO poddała właśnie takiej ocenie wprowadzone na rynek zaprawy Triter 050 FS i Madron 50 FS, zlecając badanie w laboratorium posiadającym certyfikat ESTA (European Seed Treatment Assurance, czyli Europejska Gwarancja Jakości Zaprawiania Nasion). – Pozytywne wyniki testu Heubacha były dla nas bardzo satysfakcjonujące, tzn. parametry zapraw okazały się bardzo dobre i dobre – komentował Andrzej Borychowski z INNVIGO. – Trzeba pamiętać, że dużo zależy od tego, w jaki sposób jest nanoszona zaprawa: na mokro, za pomocą piany – ponieważ to właśnie piana gwarantuje najbardziej precyzyjne roznoszenie substancji po powierzchni ziarniaków.

 Redakcja AgroNews, fot. Innvigo

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Potwierdzono kolejne 3 przypadki wścieklizny u lisów

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u lisów. Nowe przypadki stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE