Soja zaczyna być wykorzystywana w produkcji opon

4-go maja 2022 r. firma Goodyear ogłosiła ważny krok w swojej drodze do całkowitego wyeliminowania w produkcji opon olejów ropopochodnych do 2040 roku. Po raz pierwszy w swoich oponach do samochodów ciężarowych Goodyear zastępuje część surowców ropopochodnych, wykorzystywanych do produkcji niektórych z najpopularniejszych opon miejskich, na mieszankę oleju sojowego.

Soja zaczyna być wykorzystywana także w produkcji opon
Soja zaczyna być wykorzystywana także w produkcji opon

Zastosowanie oleju sojowego w większości obecnie produkowanych opon Metro Miler G152 i G652 jest znaczącą innowacją Goodyeara, która zmniejsza ilość materiałów pochodzących z ropy potrzebnych do produkcji” – powiedział Dustin Lancy, kierownik ds. marketingu produktów komercyjnych w Goodyear North. Ameryka. „W tych oponach olej sojowy zastępuje około 11 uncji (0,31 kg) płynnego oleju pochodzącego z ropy na oponę – prawie tyle samo, co tradycyjna puszka po napojach. Jeśli pomnoży się to przez flotę liczącą 1600 autobusów, mniej więcej wielkość używana przez niektóre duże miasta metropolitalne w USA, to może oznaczać zużycie około 20 baryłek ropy mniej”.

Ta zmiana podkreśla zaangażowanie Goodyear w stosowanie bardziej zrównoważonych surowców biologicznych przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i wydajności swoich produktów.

Nowa formuła stosowana obecnie w produkcji wykorzystuje łatwo dostępną nadwyżkę oleju sojowego, który pozostał po spożyciu na rynku.

Modele opon Metro Miler G152 i G652 wykonane z oleju sojowego są obecnie w produkcji i dostępne dla klientów poszukujących opon wykonanych z bardziej ekologicznych materiałów.

Goodyear to jedna z największych na świecie firm oponiarskich. Zatrudnia około 72 000 osób i wytwarza swoje produkty w 57 zakładach w 23 krajach na całym świecie.

 

Andrzej Bąk
Źródło: Goodyear

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE