Zdaniem analityków rynkowych w najbliższych miesiącach tempo wzrostu cen produktów rolnych będzie mniejsze.
Zboża
Niska dynamika cen rzepaku w Polsce i UE spowodowana jest wyższą podażą wewnętrzną.
– Na spadek wpływa także rosnący import nasion z Ukrainy oraz większy import biodiesla. Ten nasilił się w czwartym kwartale 2017 r. wskutek zmniejszenia ceł na biodiesel pochodzący z Argentyny – informują analitycy PKO BP.
Mleko
Zwiększa się popyt na sery w Japonii. Zdaniem ekspertów PKO BP, spadek produkcji mleka w tym kraju oraz rosnące spożycie będą czynnikami sprzyjającymi dalszemu wzrostowi unijnego eksportu. Analitycy zwracają uwagę, że dynamika cen mleka w Polsce obniża się.
– W kierunku spadków oddziałuje większa krajowa produkcja mleka napędzana wzrostem pogłowia krów. Jednak spodziewana niższa produkcja w Nowej Zelandii może ograniczać spadki cen na rynku mleka – czytamy w najnowszej analizie PKO BP – „Agro Nawigator”.
Mięso
Analitycy bankowi odnotowali wzrost pogłowia świń w Polsce w grudniu 2017 r. o 7,1 proc. r/r. Przyczynił się on do pogorszenia koniunktury na rynku żywca wieprzowego.
Wzrost pogłowia obserwowany jest również w innych krajach UE i nie stanowi podstaw do oczekiwań istotnych wzrostów cen trzody chlewnej w pierwszej połowie 2018 roku – uważają eksperci.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com