Spadają ceny skupu zbóż, mleka i wieprzowiny

Zdaniem analityków rynkowych w najbliższych miesiącach tempo wzrostu cen produktów rolnych będzie mniejsze.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, rzepak, pszenica, zbiory pszenicy, zasiewy rzepaku, Agro Nawigator, PKO  BP, mięso, mleko, ceny mięsa, ceny mleka

Zboża

Niska dynamika cen rzepaku w Polsce i UE spowodowana jest wyższą podażą wewnętrzną.

– Na spadek wpływa także rosnący import nasion z Ukrainy oraz większy import biodiesla. Ten nasilił się w czwartym kwartale 2017 r. wskutek zmniejszenia ceł na biodiesel pochodzący z Argentyny – informują analitycy PKO BP.

Mleko

Zwiększa się popyt na sery w Japonii. Zdaniem ekspertów PKO BP, spadek produkcji mleka w tym kraju oraz rosnące spożycie będą czynnikami sprzyjającymi dalszemu wzrostowi unijnego eksportu. Analitycy zwracają uwagę, że dynamika cen mleka w Polsce obniża się.

– W kierunku spadków oddziałuje większa krajowa produkcja mleka napędzana wzrostem pogłowia krów. Jednak spodziewana niższa produkcja w Nowej Zelandii może ograniczać spadki cen na rynku mleka – czytamy w najnowszej analizie PKO BP – „Agro Nawigator”.

Mięso

Analitycy bankowi odnotowali wzrost pogłowia świń w Polsce w grudniu 2017 r. o 7,1 proc. r/r. Przyczynił się on do pogorszenia koniunktury na rynku żywca wieprzowego.

Wzrost pogłowia obserwowany jest również w innych krajach UE i nie stanowi podstaw do oczekiwań istotnych wzrostów cen trzody chlewnej w pierwszej połowie 2018 roku – uważają eksperci.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here