Spadają ceny ziemniaków!

Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) korzystne warunki w końcowym etapie wegetacji i zbiorów powodują, że z każdym tygodniem szacunki wysokości produkcji ziemniaków są wyższe, a ceny coraz niższe.

Tegoroczna produkcja ziemniaków jadalnych w krajach UE-5 (Niemcy, Wielka Brytaniia, Francja, Holandia i Belgia) wzrosła o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim i o 10,5 % w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Produkcja ta wyniesie ok. 27 mln ton, szacuje NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno– Zachodniej).
 

\"\"

 

Podążając za World Potato Markets  zbiory ziemniaków w Niemczech będą najwyższe od 15 lat, wyniosą prawie 11,5 mln ton. Spowodowane jest to rekordowym plonem, szacowanym na ok. 470 dt/ha (a bez ziemniaków skrobiowych 490 dt/ha). "Produkcja ziemniaków jadalnych i sadzeniaków wyniesie 9,33 mln ton, a ziemniaków skrobiowych 2,15 mln ton. Przerób ziemniaków na skrobię będzie jednak wyższy (ok. 2,5 mln ton), gdyż część bardzo tanich ziemniaków jadalnych zostanie zagospodarowana przez krochmalnie. Na pewno zwiększy się także zużycie ziemniaków na pasze, gdyż nie będzie możliwości innego ich zagospodarowania" – informuje IERiGŻ.
 

W całej Europie zbiory ziemniaków są wysokie, dlatego trudno będzie zwiększyć eksport.

Ceny w Niemczech są bardzo niskie zarówno dla ziemniaków jadalnych na poziomie producenta jak i dla ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa. Podaż i ceny są podobnie niskie w innych krajach Europy Zachodniej. Również we Francji, w której ceny są wyższe niż w Niemczech odnotowano spadek cen o 70% w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Czytaj więcej:
Zbiory ziemniaków w Europie zapowiadają się rekordowo
Ziemniaczana katastrofa. Jemy coraz mniej ziemniaków, a rolnik poszkodowany

Ceny warzyw

 

Według danych GUS areał uprawy ziemniaków (w wyłączaniem ogrodów przydomowych) wynosi około 267 tys. ha, co wskazuje na 21% spadek. W dodatku plony ziemniaków będą bardzo duże i wyniosą 246 dt/ha. Natomiast zbiór ziemniaków (z wyłączeniem zbiorów z ogrodów przydomowych) przy tej zmniejszonej powierzchni uprawy, a zwiększonym plonie wyniosi ok. 6,6 mln t. W 2013 r. wyniósł on 7,3 mln ton właczając zbiory z ogrodów przydomowych.

"Szacunki te budzą daleko idące wątpliwości, gdyż wręcz nierealny jest prawie 21% spadek areału uprawy, tym bardziej że koniunktura na rynku ziemniaków w sezonie 2013/14 była bardzo dobra, a wysokie ceny zapewniły satysfakcjonującą opłacalność produkcji" – komentuje IERiGŻ.

 

\"\"
 

Aktualna sytuacja cenową na rynku ziemniaków, gdzie ceny są o połowę niższe ceny niż w poprzednim roku,wskazuje, że zbiory są wyższe od ubiegłorocznych. "W ostatniej dekadzie września w tzw. „dużym hurcie” bezpośrednio producentom za ziemniaki pakowane w worki płacono od 0,15 do 0,30 zł/kg, a lokalnie nawet mniej. Na giełdach hurtowych ceny są wyższe. W Broniszach ziemniaki oferowano w cenie 0,26-0,40 zł/kg, w Lublinie 0,40-0,50 zł/kg, w Poznaniu 0,40-0,53 zł/kg, w Sandomierzu 0,33-0,40 zł/kg, a w Łodzi 0,20-0,47 zł/kg. W najbliższych tygodniach jest możliwy dalszy spadek tych cen" – oświadcza IERiGŻ.

 

Źródło: IERiGŻ

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here