Spadają ceny ziemniaków!

Na rynkach hurtowych ceny ziemniaków wczesnych są zdecydowanie niższe w porównaniu do 2011 roku – informuje w cotygodniowej analizie Bank Gospodarki Żywnościowej.

Na rynku hurtowym w Broniszach ziemniaki młode oferowane były w cenach 0,26-0,40 zł/kg w porównaniu do 0,60-0,70 zł/kg w tym samym okresie w roku poprzednim.

Przyczyn dość niskich cen można doszukiwać się w relatywnie wysokiej podaży ziemniaków młodych, które ze względu na stosunkowo korzystne warunki pogodowe w maju i czerwcu w większych ilościach zaczęły pojawiać się na rynku.

Ważnym czynnikiem w kształtowaniu się cen młodych ziemniaków jest również podaż bulw ze zbiorów ubiegłorocznych. Ich cena po jesiennych zbiorach utrzymywała się na bardzo niskim poziomie. Obecnie kosztują one o kilkadziesiąt procent mniej niż przed rokiem.

Na sytuację cenową na rynku ziemniaków praktycznie nie mają wpływu ziemniaki pochodzące z importu. Ich ceny są bowiem znacznie wyższe od ziemniaków krajowych. Dla przykładu, na łódzkim rynku hurtowym „Zjazdowa“ przed tygodniem kilogram ziemniaków importowanych kosztował 0,80-1,00 zł, czyli o 0,60 zł więcej od wczesnych ziemniaków krajowych.

Z tego również powodu oferta ziemniaków pochodzących z importu na rynkach hurtowych jest niewielka. Sytuacja cenowa na rynku ziemniaków może poprawić się w drugiej połowie roku. Ocenia się, że krajowe zbiory ziemniaków w 2012 roku mogą być niższe w porównaniu do roku poprzedniego, ze względu na możliwe ograniczenie powierzchni uprawy ziemniaków wynikające z niskiej opłacalności produkcji.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że areał upraw może zmniejszyć się przynajmniej o 5%.

Niższe zbiory mogą˛ być również  w innych krajach Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej prognozowany średni plon ziemniaków w UE-27 ma wynieść 299 dt/ha wobec 316 dt/ha w roku poprzednim. Na krajowy rynek ziemniaków może przełożyć się również sytuacja na Ukrainie, gdzie ze względu na niekorzystne warunki pogodowe także oczekuje się  niższych zbiorów.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews,  fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics