Spadające ceny pasz utrzymują opłacalność produkcji drobiu i jaj

W ostatnich kwartałach obserwowany jest spadek cen skupu drobiu, choć pozostają one nadal na relatywnie wysokim na tle historycznym poziomie. W kierunku obniżenia cen oddziałuje wzrost produkcji drobiu wśród jego głównych unijnych producentów, w szczególności w Polsce. Jednocześnie na uwagę zasługuje rosnąca produkcja drobiu w Hiszpanii, która wzmacnia swoją pozycję drugiego największego (po Polsce) producenta drobiu w UE.

Spadające ceny pasz utrzymują opłacalność produkcji drobiu i jaj

Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt. Warto zwrócić uwagę, że wzrost opłacalności jest obserwowany mimo obniżenia cen skupu, który jest z nawiązką kompensowany przez spadające ceny pasz. W najbliższych kwartałach oczekujemy przyspieszenia odbudowy produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Pod koniec br. czynnikiem hamującym spadek cen będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu.

Spadające ceny pasz utrzymują opłacalność produkcji drobiu

W okresie I-XII 2023 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zmniejszyła się o 2,2% r/r wobec wzrostu o 55,3% w analogicznym okresie 2022 r., co wynikało z niższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży zwiększył się. Cena skupu drobiu wyniosła w styczniu 5,10 zł/kg (-18,1% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,69 zł/kg (-26,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w styczniu 3,02 wobec 2,72 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu oczekuje się , że cena skupu drobiu na koniec 2024 r. wyniesie ok. 4,40 zł/kg i ok. 4,70 zł/kg na koniec 2025 r.

Ograniczona podaż jaj na unijnym rynku

W ostatnich miesiącach spadek cen jaj wyhamował. Wynika to z nadal ograniczonej podaży jaj na unijnym rynku. W kolejnych kwartałach oczekujemy ożywienia produkcji w reakcji na jej wysoką opłacalność, co będzie sprzyjało kształtowaniu się cen skupu jaj w trendzie spadkowym.

Kolejne miesiące przyniosą spadek cen skupu jaj

W okresie I-XII 2023 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 13,4% r/r wobec wzrostu o 99,0% w analogicznym okresie 2022 r., co było efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 53,61 zł/100 sztuk (-22,4% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,47 zł/kg (-25,2% r/r). W konsekwencji w styczniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 36,45 wobec 35,09 przed rokiem, wskazując na lekką poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym. „Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2024 r. wyniesie ok. 49 zł/100 sztuk oraz ok. 52 zł/100 sztuk na koniec 2025 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu i jaj jest przebieg ptasiej grypy w kolejnym sezonie w Europie (obecnie presja ze strony ptasiej grypy w Polsce pozostaje relatywnie niska), a także tempo odbudowy bazy produkcyjnej wśród największych producentów mięsa drobiowego i jaj” – prognozują analitycy z Credit Agricole.

Źródło: Credit Agricole

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Z tego powodu należy optymalizować wszystkie procesy w produkcji drobiarskiej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym dozownikiem ziarna, który pozwala dozować tanie zboża do paszy treściwej w zakresie od 5 do 60%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics