W krajach południowych UE utrzymuje się presja cenowa na ceny tuczników. Według notowań ISN, we Francji i Hiszpanii ceny spadły o 4 centy i 3 centy odpowiednio za kg wagi poubojowej. Cena w pozostałych krajach unijnych wykazuje stabilizację pomimo większej sezonowej podaży żywca wieprzowego i rosnącej konkurencji na rynku wieprzowiny Wspólnoty.
Dania potwierdza słaby popyt na unijną wieprzowinę przez Chiny. Ponadto od 1 października planowane są spadki cen na podroby wieprzowe wysyłane z Holandii na rynki azjatyckie.
W Niemczech ruszyły intensywne kampanie promocyjne
W Niemczech problemem są pełne chłodnie i mroźnie z mięsem wieprzowym, dlatego sieci handlowe rozpoczęły intensywne kampanie i promocje na wieprzowinę. Ubojnie i przetwórnie dotykają również problemy z pracownikami. Ograniczony popyt ubojni przekłada się na rosnącą presję na ceny skupu tuczników. Powiększa się nadwyżka podaży żywca w stosunku do zapotrzebowania przetwórni w północno-zachodniej części Niemiec. W notowaniach VEZG w dniu 29/09/2021 cena spadła o 1 cent do wysokości 1,24 €/kg (wbc). Jak wynika z ankiety przeprowadzanej przez ISN, pomimo lepszych prognoz cenowych w 2022 r., 60% niemieckich producentów prosiąt oraz 40% producentów tuczników zamierza w wciągu 10 lat zakończyć produkcję.
Liczba ognisk ASF u świń w tym roku największa od początku epidemii
W notowaniach krajowych spadek cen skupu tuczników został zahamowany, ale pozostaje on na dramatycznie niskim poziomie. Średnia cena skupu tuczników w klasie E pozostała na poziomie 5,55-5,60 zł/kg. Niepokoi liczba ognisk ASF u świń w br., która jest największa od początku epidemii.
Źródło: polpig