Spadła sprzedaż jaj i przetworów jajecznych

W pierwszym półroczu br. wolumen eksportu jaj i przetworów jajecznych z Polski zmniejszył się w skali roku o 3 proc. do ok. 120 tys. ton, a jego wartość była o 2 proc. wyższa i wyniosła 128 mln EUR – poinformowała FAMMU/FAPA.
 

\"rolnictwop,
 

„Jednocześnie obniżyła się wielkość importu o 7 proc. do 12 tys. ton, przy wydatkach wyższych o 1 proc. – 24 mln EUR. Ceny transakcyjne w eksporcie wzrosły w ciągu roku o 5 proc., a w imporcie nawet o 8 proc. Dodatnie saldo w handlu zagranicznym sektora jaj wzrosło wobec pierwszej połowy 2014 r. o 2 proc. do ok. 104 mln EUR. Najważniejszym partnerem handlowym Polski w sektorze jaj pozostała tradycyjnie Unia Europejska” – czytamy w analizie FAMMU/FAPA.

Czytaj także:
GUS: będzie dużo mniej ziemniaków w tym roku
UE: ceny rzepaku wahają się


Polskie jaja i przetwory trafiły głównie do Niemiec, Holandii, Włoch i Czech, państwa te miały 62 proc.  udziału w wartości polskiego eksportu sektora jaj.
Wśród krajów trzecich (spoza UE) największymi odbiorcami polskich jaj i przetworów były Ukraina i Białoruś. Wśród  dostawców jaj i przetworów do Polski dominowały również państwa UE z Niemcami, Holandią i Francja na czele.

– Z tych trzech krajów pochodziło ok. 60 proc. wartości importu. Szczegółowe dane dotyczące polskiego handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi w pierwszej połowie 2015 r. znajdą się w raporcie FAMMU/FAPA, który ukaże się w październiku br. – informują analitycy FAMMU/FAPA.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here