– Sytuacja jest nadzwyczajna i podejmujemy nadzwyczajne działania. Przygotowaliśmy specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Minister przypomniał, że cały czas działa Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, który powołany został 11 sierpnia br. Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów.
– Na mój wniosek pani Premier zdecydowała wczoraj, że zostanie także powołany pełnomocnik ds. łagodzenia skutków wystąpienia wirusa ASF – poinformował minister Jurgiel dodając, że będzie nim sekretarz stanu Jacek Bogucki.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że na obszarze ochronnym mamy około 600 tysięcy sztuk trzody chlewnej. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, do 15 października br., z tego obszaru można wywozić świnie tylko do przerobu w temperaturze powyżej 80° C do specjalnie wyznaczonych przedsiębiorstw. Dlatego też została przygotowana specustawa, aby zapewnić możliwości zagospodarowania produktów wyprodukowanych z mięsa świń wolnych od wirusa afrykańskiego pomoru świń. Minister podkreślił, że będą to produkty najwyższej jakości.
– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Parlament przyjmie tę ustawę. Obecnie projekt jej jest procedowany przez rząd w trybie obiegowym – poinformował minister Krzysztof Jurgiel. i dodał, że dzięki tej ustawie będzie możliwość zdjęcia z rynku świń, szczególnie tych, które teraz przerastają.
Ustawa ma wyłączyć z procedur związanych z zamówieniami publicznymi zakupy produktów mięsnych dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych od podmiotów, które dostarczają produkty wyłącznie z mięsa wieprzowego pochodzącego z od świn utrzymywanych co najmniej 3 miesiące przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF.
– Kolejne rozwiązania prawne w zakresie zwalczania ASF są przygotowywane i przedstawi je jutro podsekretarz stanu Ewa Lech – powiedział minister Jurgiel. Przygotowywane nowe przepisy prawne zmienią 6 innych ustaw i określą m.in. szczególne warunki chowu i hodowli.
Trzecim, przygotowywanym rozwiązaniem jest sprawa łagodzenia skutków poprzez rekompensaty za trzyletnie zaniechanie produkcji wieprzowiny.
Redakcja AgroNews,
Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi